MIL STD 810 G Nem Testi

MIL STD 810 G Nem Testi

Bu yöntemin amacı, malzemenin sıcak, nemli bir atmosferin etkilerine karşı direncini belirlemektir. Bu yöntem, sıcak, nemli bir ortamda, yüksek nem seviyelerinin oluştuğu bir ortamda depolanması veya yerleştirilmesi muhtemel malzemeler için veya nemle ilgili olası sorunların bir göstergesini sağlamak için geçerlidir.

MIL STD 810 G Nem Testi

Materyalin uygun doğal ortam sahalarında test edilmesi tercih edilmekle birlikte, lojistik, maliyet veya çizelge hususları nedeniyle her zaman pratik değildir. Tropik bölgelerde, mevsimsel olarak orta enlem bölgelerinde ve basınç, sıcaklık ve bağıl nem değişikliklerinin kombinasyonlarına maruz kalan malzemede yıl boyunca sıcak, nemli koşullar meydana gelebilir. 

Çoğunlukla sıcak, nemli alanlarda çalışmayan araçların içine yerleştirilen malzeme yüksek iç sıcaklık ve nem koşullarına maruz kalabilir. Dünya çapında başka yüksek nem seviyeleri de bulunabilir. Yüksek sıcaklıklar ve nem ile ilgili daha fazla bilgi AR 70-38 (paragraf 6.1, referans a), MIL-HDBK-310 (paragraf 6.1, referans b) veya NATO STANAG 4370, AECTP 200, Kategori 230, Bölüm 2311'de (paragraf 6.1, referans c). Ayrıca bu belgenin Üçüncü Bölümüne bakın.

Bu yöntem, uzun vadeli etkiler veya düşük nem durumları gibi doğal çevre ile ilişkili tüm nem etkilerini yeniden üretmeyebilir. Bu yöntem, karmaşık sıcaklık / nem ortamını kopyalamaya çalışmaz, bunun yerine, malzemedeki potansiyel sorun alanlarını ortaya çıkarmayı amaçlayan genel olarak stresli bir durum sağlar. 

Bu yöntem, belirlenen iklim kategorileri için doğal ve indüklenmiş sıcaklık / nem döngülerini (rehberlik amacıyla) içerir, ancak bu döngüler doğal olarak oluşan ortamları kopyalayamaz. Doğal ortamda test yapmak, pratik olduğunda daha değerli sonuçlar sağlayabilir. Spesifik olarak, bu yöntem şunları ele almaz:

  1. Havadaki veya yerdeki malzeme için basınç ve sıcaklık değişikliklerinden kaynaklanan yoğunlaşma.

  2. Kara cisim radyasyonundan kaynaklanan yoğunlaşma (örneğin, gece gökyüzü etkileri).

  3. Biyolojik ve kimyasal kirleticilerle birlikte güneş radyasyonu, nem veya yoğunlaşmanın sinerjik etkileri.

  4. Malzeme veya ambalajlar içinde sıkışan ve önemli süreler boyunca tutulan sıvı su.

  5. Bu yöntem, hava geçirmez şekilde kapatılmış bir tertibatın iç elemanlarının değerlendirilmesi için tasarlanmamıştır, çünkü bu tür malzeme hava geçirmezdir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp