MIL STD 810 G Yüksek Sıcaklık Testi

MIL STD 810 G Yüksek Sıcaklık Testi

Yüksek sıcaklık koşullarının malzeme güvenliği, bütünlüğü ve performansı üzerindeki etkilerini değerlendirmeye yardımcı olacak verileri elde etmek için yüksek sıcaklık testleri kullanılır.

MIL STD 810 G Yüksek Sıcaklık Testi

Sıcaklıkların (ortam veya indüklenen) standart ortamdan daha yüksek olduğu alanlarda kullanılması muhtemel malzemeyi değerlendirmek için bu yöntem tercih edilir.

Bu yöntemin kullanımını, nispeten kısa vadeli (yılların aksine aylar), hatta test öğesi boyunca ısı dağılımlarının etkilerini değerlendirmek için sınırlayın. Bu yöntem genellikle aşağıdakiler için pratik değildir:

  1. Sinerjik etkilerin söz konusu olabileceği yüksek sıcaklıklara (depolama veya işletim modları altında) sürekli uzun süreli maruz kalma sırasında meydana gelen zamana bağlı performans düşüşü (eskime) etkilerinin değerlendirilmesi. Bu tür yüksek sıcaklıkta yaşlanma etkileri için doğal ortamda test edin.

  2. Güneş radyasyonunun malzemede önemli termal gradyanlar ürettiği yüksek sıcaklıklı bir ortamda malzemenin değerlendirilmesi. Doğrudan güneş çarpmasını simüle etmek için Yöntem 505.5, Prosedür I'i kullanın.

  3. Aktinik (fotokimyasal) etkilerin değerlendirilmesi (Yöntem 505.5, Prosedür II'yi kullanın).

  4. Aerodinamik ısıtmanın etkilerinin değerlendirilmesi.

  5. Mühimmatların değerlendirilmesi için yüksek sıcaklık testi düşünülebilirse de, MIL-STD-2105C (paragraf 6.1, referans 6.1d) uyarınca güvenlik veya tehlike testlerini gerçekleştirin.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp