ASTM B117 Testi

ASTM B117 Testi

ASTM B117 testi, standartlaştırılmış bir aşındırıcı ortamda maruz kalan metaller ve kaplanmış metal örnekleri için nispi korozyon direnci bilgileri üretmek için kullanılan bir tuz püskürtme testidir. EUROLAB, yüzey kalitesi ve hızlandırılmış yaşlanma testi hizmetlerinin bir parçası olarak ASTM B117 hızlandırılmış korozyon testi sunar.

ASTM B117 Testi

ASTM B117 kullanımı ve dikkate alınması gereken faktörler

ASTM International'a göre , ASTM B117 kendi başına bir test spesifikasyonu değildir. Daha ziyade, tuz püskürtme (sis) aparatının çalıştırılması için standart uygulamayı ana hatlarıyla belirtir. ASTM B117, bir tuz püskürtme test odasının çalıştırılması için parametreleri ve gereksinimleri belirleyen bir belgedir. Tuz sisi test ortamının nasıl oluşturulacağını ve sürdürüleceğini belirtir, böylece sonuçlar laboratuvardan laboratuvara ve odadan odaya tutarlı bir şekilde elde edilebilir.

ASTM B117, belirli bir ürün için kullanılacak test numunesinin türü, boyutları, şekli veya maruz kalma süreleri hakkında hiçbir şey belirtmez ve sonuçların yorumlanması için herhangi bir gereksinim veya kılavuzluk içermez.

ASTM B117, aşağıdakiler dahil birçok endüstride kullanılmaktadır:

  • Otomotiv (örnek: SAE J14563, GM 4298P…)
  • Boyalar ve Kaplamalar
  • Havacılık
  • Askeri (MIL-STD-810)

Neden ASTM B117 Testine ihtiyacım var?

Tuz sisi testi yapmanız gereken birçok farklı neden vardır, bunların başında korozyonun numuneniz üzerindeki etkisini belirlemektir. Farklı metaller ve yüzeyler, korozyona göre farklı miktarlarda direnç gösterebilir ve ASTM B117 testi, bunu karşılaştırmanıza izin verecektir. Ayrıca, bir yüzeyin çizildiğinde aşınma eğilimini ve kaplamasının yapışmasını değerlendirmenize de olanak tanır.

Tuz püskürtme testinden elde ettiğiniz sonuçlar, metalinizin, yüzeyinizin veya kaplamanızın korozyona ne kadar dayanıklı olduğunu ölçmenizi sağlar. ASTM B117'yi, ASTM D1654 ve ASTM D3359 gibi yukarıda belirtilen diğer testlerden bazılarıyla birleştirerek, numunenizin korozyonunu ne kadar etkileyeceğini ve korozyonun ne kadar sürdüğünü de görebilirsiniz.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp