ASTM D2244 Testi

ASTM D2244 Testi

ASTM D2244, enstrümantal olarak ölçülen renk koordinatlarından renk farklılıklarını hesaplamak için standart bir test yöntemidir. Numune rengi ölçülür ve sonuçlar L, a, b veya x, y, z ölçeklerinde ifade edilebilir. 

ASTM D2244 Testi

Bu test yöntemi, genellikle ASTM G155 , ASTM G154 , ASTM F1515 ve diğer birçok malzeme test yöntemi gibi UV testi ile ilgili ek hızlandırılmış yaşlandırma test yöntemleriyle birlikte kullanılır.

Renk ölçümleri genellikle parlaklık (ASTM D523  standardı kullanılarak test edilmiştir), bulanıklık, görüntünün farklılığı (DOI) ve yansıyan görüntü kalitesi gibi diğer görünüm faktörlerinde gereklidir. Aslında numune dokusu, ölçülen bir renk farkının büyüklüğü ile ticari olarak kabul edilebilirliği arasındaki korelasyonu etkileyebilir.

Kullanım ve dikkate alınması gereken faktörler

ASTM D2244 testi kullanılarak ölçülen referans ve eskitilmiş test numunesi arasındaki renk farkı, bir renk ölçer kullanılarak belirlenir. Renk ölçümü için tipik olarak iki renk ölçeği kullanılır: tristimulus X, Y, Z veya L, a, b ölçeği. Örnekler arasındaki renk farklılıkları yalnızca aynı renk skalası sisteminde ölçüldüklerinde karşılaştırılmalıdır.

ASTM D2244 testi hakkında herhangi bir sorunuz varsa veya özel test gereksinimleriniz hakkında bir malzeme testi uzmanıyla konuşmak isterseniz, sizi bugün bizimle iletişime geçmeye davet ediyoruz. Sorularınızı yanıtlamak ve test gereksinimlerinizi gözden geçirmek bizim için bir zevk olacaktır.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp