ASTM D2794 Testi

ASTM D2794 Testi

ASTM D2794, organik kaplamaların hızlı deformasyon (darbe) etkilerine karşı direnci için standart bir test yöntemidir. 

ASTM D2794 Testi

Bu test, uygun 24 ölçü metal panele organik kaplamaların uygulanmasını ve alt tabakanın yanı sıra kaplamayı deforme eden bir girintiyi indüklemek için belirli bir mesafeden standart bir ağırlık düşürmeyi içerir. EUROLAB, boya testi hizmetlerinin bir parçası olarak ASTM D2794'ü sunmaktadır.

Arızanın meydana gelebileceği nokta, ağırlığın düştüğü mesafe artırılarak belirlenebilir. Boya filmleri tipik olarak çatlayarak bozulur. Bakır sülfat veya iğne deliği detektörü gibi bir büyütecin kullanılması, çatlağın daha iyi görselleştirilmesine izin vermenin bir yoludur. Stereoskopik değerlendirmeler de kullanılabilir.

Bu test yöntemi aynı zamanda, numuneler güneşe maruz kalma için ASTM G154 gibi hızlandırılmış bir yaşlandırma işlemine tabi tutulduktan sonra ve ısı yaşlandırma sonrasında da gerçekleştirilir.

Alt tabakalara uygulanan kaplamalar, ister yapımı sırasında ister kullanımları sırasında önemli ölçüde değişen etkilere maruz kalır. Bu test yönteminin, organik kaplamaların darbe direncinin, deforme olmuş kaplamada çatlama oluşturmak için gereken inç-pound sayısının tahmininde oldukça faydalı olduğu bulunmuştur.

ASTM D2794 testi için tipik Deneysel parametreler

  • Numune / ürün sayısı: en az dört numune
  • Numunelerin hazırlanması: Prosedürünüze göre 24 gage (0,025 inç veya 0,63 mm) çelik panellere test edilecek malzemenin üniform kaplamalarını uygulayın.
  • Girinti türü: izinsiz giriş veya çıkarma (doğrudan / dolaylı)
  • Alt tabaka için metal türü: belirlenecek
  • Standart ağırlık: belirtilecek
Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp