ASTM D3045 Testi

ASTM D3045 Testi

ASTM D3045, plastiklerin yüksüz ısıl yaşlandırılması için standart bir uygulamadır. Zamanla meydana gelen oksidasyona veya diğer bozunma türlerine karşı dirençlerini test etmek için plastiklerin maruz kalması gereken maruz kalma koşullarını test eder. 

ASTM D3045 Testi

Uzun süre amaçlanan kullanım sıcaklığından daha yüksek sıcaklıklara maruz kalmak, polimerlerin erken yaşlanmasına neden olur. Bu yaşlandırma prosedürü, malzemelerin zamanla nasıl yaşlanacağını tahmin etmede yardımcı olabilir. Bu uygulama, tek bir sıcaklıkta belirli ilgili özelliklerdeki dalgalanma ile ölçülen malzemelerin termal ayrışma özelliklerinin karşılaştırılmasında yol gösterici bir rol oynar.

Tanımlanmış bir özelliğin değişmesi için gereken süreyi tahmin etmek amacıyla bir dizi sıcaklıkta malzemelerin ısıl yaşlanma özelliklerini karşılaştırma prosedürleri de bu uygulamada açıklanmaktadır. EUROLAB, polimer test hizmetlerinin bir parçası olarak ASTM D3045'i sunar.

Isıya maruz kalma, plastiklerde birçok türde fiziksel ve kimyasal değişikliğe neden olabilir. Hem sıcaklık hem de zamandaki maruz kalma seviyesi, meydana gelecek özellik değişikliklerinin kapsamını ve türünü etkileyecektir. 

Polimerler, yüksek sıcaklığa kısa maruziyetlerle kesinlikle bozunmazken, plastiklerin yüksek sıcaklığa uzun süre maruz kalmaları genellikle bazı bozulmalara ve fiziksel özelliklerde kademeli bir değişikliğe neden olacaktır, çünkü farklı özelliklerin tümü aynı oranda değişmeyebilir. ASTM D3045, malzemelerin dayanıklılıklarını ve mülk kayıplarını önlemek için beklenen ömürlerini anlamak için kullanılması amaçlanan sıcak koşulları simüle eder.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp