ASTM D4060 Testi

ASTM D4060 Testi

ASTM D4060, taber aşındırıcı ile organik kaplamaların aşınma direncini test eder. Bu tür test yöntemi, hızlandırılmış aşınma testi gerçekleştirmek için 1930'larda tanıtılmıştır.

ASTM D4060 Testi

Basitliği ve etkinliği, cihazın dünya çapında çok çeşitli ürünlerde çok sayıda test protokolü ve spesifikasyonu için geniş çapta benimsenmesine yardımcı oldu. ASTM D4060'a göre test, düz bir numunenin sabit bir hızda yatay olarak dönen bir döner tablaya monte edilmesini içerir. Her biri bir aşındırma tekerleğini destekleyen iki kol daha sonra her bir tekerlek yüzeye temas edecek şekilde indirilir. Teste başlamadan önce, aşınmış malzemeyi numunenin yüzeyinden çıkarmak için tekerlekler arasına bir "emme kolu" indirilir.

Daha sonra, döner tabla, belirtilen döngü sayısı boyunca veya belirli bir kaplama kütlesi kaybolana kadar veya tekerlekler alt tabakayı açığa çıkarmaya başlayana kadar, tekerleklerin sürtünme aşınmasını zorlayarak döndürmeye başlar.

ASTM D4060, düz, sert test numuneleri uygulanan organik kaplamaların aşınma direncini ölçmek için kullanılır. ASTM D1044, hizmet sırasında beklenen tipik aşınma üzerine optik özelliklerini koruma kapasitelerini değerlendirmek için şeffaf plastik malzemeler için kullanılır.

ASTM D4060'a göre aşınma direnci genellikle belirli sayıda döngüden sonra ağırlık veya kaplama kalınlığı kaybı olarak ölçülür. Her kol, varsayılan olarak 250 g uygulamak üzere yüklenir. her tekerlekte basınç. Kullanılan ürün / spesifikasyona bağlı olarak bu ağırlık 500 gr veya 1000 gr'a çıkarılabilir. Aşındırma diskleri, az ya da çok aşındırıcı etki için farklı kumlarda mevcuttur.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp