ASTM D4169 Testi

ASTM D4169 Testi

ASTM D4169, nakliye konteynerlerinin ve sistemlerinin performans testi için standart bir uygulamadır. Birçok dağıtım ortamını simüle etmeye izin veren bir ambalaj dağıtımı uygulamasıdır. EUROLAB, Ambalaj testi çözümlerinin bir parçası olarak ASTM D4169 testi sunar.

ASTM D4169 Testi

ASTM D4169 testi için, hangi Dağıtım Döngüsünü (DC) test etmek istediğinizi ve hangi Güvence Düzeyini karşılamanız gerektiğini bilmeniz gerekecektir. Her DC, farklı bir nakliye ortamını ve farklı nakliye tehlikelerini ele alır. Öte yandan, her Güvence Düzeyi size farklı test yoğunlukları sağlar. Her bir DC için üç Güvence seviyesi vardır. Seviye I, yüksek seviyeli bir test yoğunluğu ve düşük bir gerçekleşme olasılığına sahiptir.

Seviye III, düşük bir test yoğunluğu seviyesidir, ancak buna bağlı olarak yüksek bir gerçekleşme olasılığına sahiptir. Seviye II bu uç noktalar arasındadır. Bu test parametrelerini kullanarak, paket testi gereksinimlerinize uygun bir test planı oluşturabileceğiz. ASTM D4169'da demiryolu ve motorlu yük, birimleştirilmiş, Güvence Seviyesi II, vb. Gibi seçilebilecek 18 DC listesi vardır. Örneğin, Genel Motorlar, Spesifikasyon GM 1738 NA rev.4.0 - Üretim Parçaları İçin GM Paketleme ve Tanımlama Gereklilikleri - tedarikçilerinin parça paleti yüklerini ASTM D-4169'a göre test etmelerini gerektirir. Ancak, dağıtım döngüsünü veya Güvence Düzeyini belirtmezler. Eşdeğer bir ISTA 3E olarak da belirttikleri için, ihtiyaç duydukları şeyin aslında ASTM D-4169, DC 6, seviye II olduğu sonucuna varabiliriz.

Ambalaj dağıtım testi

Dağıtım ortamınızın yanı sıra yük ve ambalaj özelliklerinize bağlı olarak, bazı testleri ASTM D4332 veya ASTM D951'de verilenler gibi özel iklim koşulları altında yapmak daha iyi olabilir. ISTA test yöntemleri de ürününüzün taşıma sırasında maruz kalabileceği en ekstrem koşullara dayalı potansiyel iklimlendirme senaryoları sunuyoruz. Aksi takdirde test ortam koşullarında yapılacaktır. 

Çoğu zaman yalnızca standart koşullarda bir ön koşullandırma zorunlu olsa bile, giderek daha fazla standart ve uzman, ambalaj performansınız için zararlı olabilecek testlerden önce numuneleri gerçek yaşam koşullarında koşullandırmayı şiddetle tavsiye etmektedir. Örneğin, nemli bir ortamda kullanılan bir sunta kutu, sıkıştırma mukavemetinin önemli ölçüde azaldığını görebilir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp