ASTM D4226 Testi

ASTM D4226 Testi

ASTM D4226, sert poli (vinil klorür) (pvc) yapı ürünlerinin darbe dayanımı için standart bir test yöntemidir. Bu test, iki konfigürasyondan herhangi biriyle bir çarpma tertibatına çarpan serbest düşen bir standart ağırlıktan belirli darbe koşulları altında, yapı ürünlerinde kullanılan sert plastik tabakaları ve profil yassı bölümleri kırmak veya kırmak için gereken enerjiyi değerlendirir.

ASTM D4226 Testi

Bu darbe direnci test yöntemi için kullanılan ekipman, ASTM D2794 ve ASTM D5420 için kullanılanla aynıdır. EUROLAB, polimer test hizmetlerinin bir parçası olarak ASTM D4226'yı sunmaktadır. 

ASTM D4226'da iki farklı prosedür vardır: prosedür A ve B. Prosedür A, bir delik, çatlak, yarılma, parçalanma veya yırtılma şeklinde arızaya neden olmak için gerekli minimum darbe enerjisini oluşturmak için kullanılır. 8 lb (3,6 kg) düşen standart bir ağırlığın numunelerin% 50'sinin başarısız olmasına neden olacağı yüksekliği belirler. Gevrek kırılmaya neden olmak için gereken minimum darbe enerjisi, prosedür B ile ölçülebilir.

Bu prosedür, 8 lb ağırlığa düşen standart bir ağırlığın kırılgan bir modda numunelerin% 50'sinin başarısız olmasına neden olacağı yüksekliği belirler. Bu test yöntemlerinde kullanılan sabit ağırlık ve değişken yükseklik, çarpma hızının değişmesine izin verir ve bu şekilde, Prosedür B ile süneklikten kırılganlığa geçiş enerjisini belirleyebilir. Değişken bir ağırlığın sabit bir yükseklikten düşmesi ile bu mümkün olmazdı.

Bu test prosedürlerinin bileşik kalifikasyonda, bitmiş ürün kalite kontrolünde, çevresel ve hava koşullarına dayanıklılık araştırma ve geliştirme çalışmalarında ve fabrikasyon tolerans tahmininde faydalı olduğu bulunmuştur.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp