Kaplamaların Kesme Dayanımı ASTM F1044 ve F1160 Testi

Kaplamaların Kesme Dayanımı ASTM F1044 ve F1160 Testi

ASTM F1044: Kalsiyum Fosfat Kaplamaların ve Metalik Kaplamaların Kesme Testi için Standart Test Yöntemi. Bu test yöntemi, ortam sıcaklıklarında yoğun metal alt tabakalara yapışan sürekli kalsiyum fosfat kaplamaların ve metalik kaplamaların kesme testini kapsar.

Kaplamaların Kesme Dayanımı ASTM F1044 ve F1160 Testi

Yüzey düzlemine paralel olarak, kaplamaların alt tabakalara yapışma derecesini veya kesmede bir kaplamanın iç kohezyonunu değerlendirir. Tipik olarak n = 6 yassı silindirik, kaplanmış numuneler, eşleşen bir muadile yapıştırılır ve bozulana kadar yüklenir.

ASTM F1160: Kalsiyum Fosfat ve Metalik Medikal ve Kompozit Kalsiyum Fosfat / Metalik Kaplamaların Kesme ve Eğilme Yorulma Testi için Standart Test Yöntemi.

Bu test yöntemi, kalsiyum fosfat kaplamaların ve gözenekli ve gözeneksiz metalik kaplamaların kesme ve bükülme yorgunluğu performansının belirlenmesi ve kalsiyum fosfat ile aşırı püskürtülmüş metalik kaplamaların bükülme yorgunluğu performansının belirlenmesi prosedürünü kapsar. Bu test yöntemi, plazma püskürtmeli titanyum ve plazma püskürtmeli hidroksilapatit kaplamalara dayanılarak oluşturulmuştur. 

Bu test yönteminin diğer kaplamalar için etkinliği belirlenmemiştir. Kesme yorgunluğu modunda, bu test yöntemi kaplamanın metalik bir substrat üzerindeki yapışkan ve kohezif özelliklerini değerlendirir. Bükülme yorgunluğu modunda, bu test yöntemi hem kaplamanın yapışmasını hem de kaplamanın substrat malzemesi üzerinde sahip olabileceği etkileri değerlendirir.

Bu yöntemler, ortam sıcaklığında havada test yapmakla sınırlıdır. Bu test yöntemleri, bileşenlerin veya cihazların yorulma testlerinde uygulanmaya yönelik değildir; bununla birlikte, gerçek yükleme konfigürasyonunu en yakından kopyalayan test yöntemi tercih edilir. Test yöntemi ASTM F 1044'e karşılık gelir, ancak statik olanların yerine dinamik yük koşulları kullanılır.  

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp