PFAS Testi

PFAS Testi

EUROLAB, çevresel matrislerde PFAS (poli- ve perfloroalkil maddeler) testi ve örneklerdeki bu florlu bileşiklerin toplam içeriğini tahmin etmek için TOP testini dahil etme seçeneği sunar.

PFAS Testi

Perfloroalkil Maddeler (PFAS), bir hidrofilik fonksiyonel gruba bağlı yüksek oranda florlanmış hidrofobik doğrusal karbon zinciri ile karakterize edilen, endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan bir sentetik bileşikler sınıfıdır. PFAS'lar, çevrede aşırı kalıcılıkları, biyolojik olarak birikme yetenekleri, toksisite potansiyeli ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle ilgi çekicidir.

PFAS'ın kimyasal yapısı, onlara termal stabilite ve su ve yağı itme yeteneği gibi benzersiz özellikler verir, bu da onları çok çeşitli endüstriyel ve tüketici ürünlerinde (kumaş leke koruyucuları, kumaşın su geçirmezliği, yapışmaz pişirme gereçleri, gıda ambalajları, yağlayıcılar, yangın söndürme köpükleri).

Perflorooktanoik asit (PFOA) ve perflorooktan sülfonat (PFOS), en iyi bilinen ve en çok çalışılan PFAS'lardan ikisidir. Bazı PFAS'ın üretim sürecinde ve PFAS ürünlerinin kullanımı sırasında PFOA ve PFOS dünya çapında havaya, suya ve toprağa salındı. PFOA ve PFOS, kelimenin izole edilmiş birçok yerinde tespit edilmiş olup, bu kimyasalların uzun menzilli taşınmasının mümkün olduğunu göstermektedir.

Çevre ile ilgili diğer PFAS'lar arasında Perflorooktan sülfonamidler, sülfonamidoetanoller, Fluorotelomer sülfonatlar ve Perfloro karboksilatların ve Perflorosülfonatların diğer formları yer alır.

EPA, PFOS ve PFOA'nın kansere neden olabileceğine dair anlamlı kanıtlar olduğunu bulmuştur (EPA 2016d, 2016e).

Dünya Sağlık Örgütü'nün Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı, PFOA'nın insanlar için muhtemelen kanserojen olduğunu buldu (Grup 2B) (IARC 2016).

Mayıs 2016'da EPA, PFOS ve PFOA'nın birleşik konsantrasyonları için trilyonda 70 parça (litre başına 0,07 mikrogram (µg / L)) içme suyu sağlık tavsiyeleri oluşturdu. EPA, bu seviyelerin üzerinde, içme suyu sistemlerinin kontaminasyonu değerlendirmek, tüketicileri bilgilendirmek ve maruziyeti sınırlandırmak için adımlar atmasını önermektedir. Sağlık danışmanlığı seviyeleri, RfD'lere (EPA 2016b, 2016c) dayanmaktadır.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp