Akışkan Duyarlılık Testi ve Su Geçirmezlik

Akışkan Duyarlılık Testi ve Su Geçirmezlik

Malzemelerin Akışkan Duyarlılığı ve Su Geçirmezlik testi, sıvılara maruz kalmanın etkilerini ve direncini belirler. Bu testler, ünitenin verilen durumda tam olarak çalışacağını doğrulamak için test maddesini, yakıtlar, yağlama yağları, solventler, temizleme sıvıları ve diğerleri dahil olmak üzere damlayan su veya havuz suyu gibi çeşitli senaryolara maruz bırakır.

Akışkan Duyarlılık Testi ve Su Geçirmezlik

Ürün üreticileri, hammaddeyi sıvı duyarlılık testine tabi tutmaktadır çünkü ürün yaşam döngüsü boyunca sıvıların ürünü kirletme olasılığı yüksektir. Yukarıda belirtilen sıvılar (yakıtlar, yağlar, vb.) Genellikle malzemeyi aralıklı olarak veya uzun süre kirletmektedir. Fiziksel, kimyasal ve elektriksel özellikler test sırasında ve sonrasında incelenir. Örneğin ürün, sıvılara maruz kaldığında herhangi bir çatlama veya şişme göstermemelidir.

Sıvı duyarlılık testi prosedürü, kullanılan sıvı ve standart gibi bazı değişkenlere bağlıdır. Sıvı solüsyonu veya kimyasalı daldırılabilir, püskürtülebilir, fırçalanabilir, vb. Test laboratuvarı tipik olarak sıvı sıcaklığını ölçmek için bir cihaz, ön test / ön ıslatma ekipmanı ve uygun ölçüm sonrası ekipmana sahip olmalıdır. Her bir sıvının veya kimyasalın veri sayfası ve ürün özellikleri, güvenlik ve sağlık tehlikesi nedeniyle gözden geçirilmelidir.

Hammadde ve bileşen üreticileri, sıvı duyarlılığı ve kontaminasyon etkileri için test eder. Düşük / yüksek sıcaklık, iç / dış mekan ve kara / hava gibi farklı ortamlarda kullanılan ürünler için sıvı direnci önemlidir. Elektriksel yeterlilik testi ayrıca alkol temizleyici gibi sıvıları da test eder.

Sıvı duyarlılık testi yöntemi standardına bir örnek, yağlayıcıları, sıvı yakıtları ve ilgili ürünleri test etmek için federal standart olan FED-STD-791'dir . Belge, bulut yoğunluğundan kir birikintilerine kadar çok çeşitli konuları kapsar. Fiber optik konektörler için bir yeterlilik test programı olan MIL-PRF-28876 , sıvı testi de yapıyor. Gereklilikler, konektörün malzemenin şişmesini veya yumuşamasını göstermemesidir. Ayrıca, konektörün sızdırmazlık özelliği ve diğer zararlı etkiler ortaya çıkacaktır.

EUROLAB stokları, ilgilenilen yaygın kirleticiler arasında temizlik maddeleri, yağlayıcılar, böcek öldürücüler ve yakıtlar bulunur. Experior ayrıca MIL-STD-810 , RTCA / DO 160 , EIA-455-12 , EN3909'da detaylandırıldığı üzere askeri ve havacılık uygulamaları için kullanılan daha egzotik sıvıların bazılarını da stoklar ve bileşenleri açığa çıkarma ve buna göre reaksiyonlarını değerlendirme yeteneğine sahiptir.

Laboratuvarımız birçok farklı ürünü test edecek ekipman ve ölçüm cihazlarına sahiptir. Her zaman olduğu gibi, uzman mühendislerimiz ve teknisyenlerimiz test öncesinde, sırasında ve sonrasında gerekli güvenlik önlemlerini alırlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp