ASTM G154 Yaşlandırma Testleri

ASTM G154 Yaşlandırma Testleri

ASTM G154, güneş ışığı ve nem koşulları dahil olmak üzere ürünlerinizin yaşayacağı koşulları simüle etmek için tasarlanmıştır. Ürününüzün ne kadar ışığa veya neme dayanabileceğini öğrendikten sonra, piyasaya sürmeden önce tasarımınızı gerektiği gibi ayarlayabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı karşılamak için bir zaman çizelgesinde kaliteli hızlandırılmış UV test sonuçları üreten bir test laboratuvarı arıyorsanız EUROLAB laboratuvarı tercih edebilirsiniz.

ASTM G154 Yaşlandırma Testleri

ASTM G154, doğal güneş ışığına maruz kalmayı simüle etmek için floresan UV ışık kaynaklarını kullanan diğer tüm hızlandırılmış hava koşullarına maruz kalma standartlarının temeli olarak kullanılan bir standarttır. Birçok standart bu uygulamayı referans alır.

EUROLAB, on yılı aşkın süredir çeşitli sektörlerdeki müşterilere bir dizi ürün yaşlandırma test hizmeti sunmaktadır.

Kapsamlı hizmet yetenekleri: ASTM G154 gibi yaşlandırma testlerinin yanı sıra çeşitli fiziksel testler, malzeme testleri, kimyasal analizler ve daha fazlasını sunuyoruz. Hatta şirketinizin benzersiz özelliklerini karşılayan özel testler bile oluşturabiliriz. Ekibimiz, sonuçlarınızı ve etkilerini anladığınızdan emin olmak için her adımda sizinle birlikte çalışırken ürünlerinizi kapsamlı bir şekilde test edecektir.

ASTM G154 Hızlandırılmış UV Testi Nedir?

ASTM G154, en yaygın olarak kullanılan hızlandırılmış yaşlandırma testlerinden biridir. Çeşitli endüstriler , UV'ye maruz kalmanın metalik olmayan bir malzeme üzerindeki etkisini belirlemek için ürünlerinin tasarımı ve geliştirmesi boyunca standardı kullanır. ASTM G155'e benzer olsa da, hava koşullarının etkilerini taklit etmek için kullanılan aparat farklıdır. Bir G154 testinde teknisyenler, hava koşullarının yanı sıra çeşitli ısı ve nem seviyelerini simüle etmek için floresan ve xenon ışık kaynakları kullanır.

Odanın floresan ampulleri hem UVA hem de UVB ışık spektrumlarını simüle edebilir. Bu koşullar, uzun süre dış mekana maruz kalmayacak ancak pencerelerden veya yoğun iç mekan aydınlatma koşullarından gelen güneş ışığından etkilenebilecek ürünleri test etmek için idealdir . Örneğin, döşeme veya ahşap mobilyalar için G154 testini kullanabilirsiniz.

ASTM G154 Kullanımları ve Dikkate Alınması Gereken Faktörler

ASTM G154 testi, UVA veya UVB'yi simüle edebilen floresan ışık kaynakları kullanır . Bu teknik, UV'ye maruz kalmanın bir ürünün mekanik özellikleri üzerindeki etkisini değerlendirmek için kullanılır . Ksenon ark pozlama kullanan ASTM G155'in aksine , bu teknik genellikle zamanın bir fonksiyonu olarak renk değişimlerini değerlendirmek için kullanılmaz. Bu yöntem, plastikler, yapıştırıcılar ve dolgu macunları, baskı mürekkepleri ve kaplamalar üzerindeki hızlandırılmış aşınmayı değerlendirmek için kullanılır. Ayrıca çatı kaplama malzemeleri ve dış mekan ev ürünleri de dahil olmak üzere birçok bitmiş üründe hızlandırılmış yaşlandırma yapmak için kullanılır.

Numune hazırlama ve sonuçların değerlendirilmesi ATSM G151 ve ISO 4892-1 uygulamasında ele alınmaktadır. Maruziyetten sonra özelliklerdeki değişikliği belirleme ve bu sonuçları raporlama yöntemleri hakkında daha spesifik bilgiler ISO 4582'de açıklanmıştır.

ASTM G154 Tipik Deney Parametreleri
Uygulamanız için doğru olan bir hızlandırılmış yaşlandırma testi gerçekleştirmek için aşağıdaki test parametrelerinin tanımlanması gerekir;

  • Floresan(xenon) lamba
  • Lambanın parlaklık seviyesi
  • Neme maruz kalma türü
  • Işığa ve neme maruz kalmanın zamanlaması
  • Işığa maruz kalma sıcaklığı
  • Neme maruz kalma sıcaklığı
  • Bir aydınlık/karanlık döngüsünün zamanlaması.

ASTM G154 testi yapılırken kullanılabilecek önceden tanımlanmış döngüler vardır. Bu döngüleri test yönteminin X2.1 tablosunda bulabilirsiniz. EUROLAB laboratuvar tüm yaşlandırma testlerinde sizlere yardımcı olabilir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp