Karbon-14 Arkeolojik Testleri

Karbon-14 Arkeolojik Testleri

Radyokarbon olarak bilinen süreç 1940'ların sonlarında geliştirildi ve günümüzde hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir organizma öldükten sonra karbon-14 emilimi durur, radyoaktif izotop bozulmaya başlar ve yenilenmez. Bu gerçeği, harekete kararlı izotop karbon-12 ile karşılaştırarak, arkeologlar karbon-14 miktarını ölçer ve bir nesnenin yaşını belirler.

Karbon-14 Arkeolojik Testleri

Ancak bu yöntemde test edilecek numune organik malzemeye (örneğin insan eli) temas etmemelidir. Ayrıca, daha doğru veriler elde etmek için örneğin büyük olması gerekir. Son yıllarda, daha küçük numuneler bile yeni teknikler kullanılarak etkin bir şekilde test edildi. Test edilen örnek 50 yaşın üzerindeyse, karbon-14 içeriği bu noktada neredeyse tespit edilemeyen seviyelere düşmüş olabilir.

Bu sınırlamalara rağmen, karbon-14 testleri arkeologlara en doğru sonuçları sağlar. Birçok arkeolog için radyokarbon tarihleme hayati derecede önemlidir. Arkeolojik karbon-14 testleri, nesnelerin yaşlarını küresel ölçekte karşılaştırmayı mümkün kılar.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp