Ses Yalıtımı ve Geçirgenlik Testleri

Ses Yalıtımı ve Geçirgenlik Testleri

Günlük yaşamda her an karşılaşılan gürültü kirliliği, hem insanları etkileyen hem de çevre kirliliği yaratan önemli bir faktördür. Bu etkiler uzun süreli birikimler sonucu insan yaşamında ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Ses Yalıtımı ve Geçirgenlik Testleri

Binaların ses yalıtım performansı, doğrudan dış gürültünün şiddeti ile ilgilidir. Binalarda pencereler, ses geçişine karşı en savunmasız yerler olarak görülmektedir. Bu nedenle bina dış cephesinde ne kadar cam varsa ses geçirgenliği o oranda artar.

Diğer yandan bir malzemenin ses geçişine direnci birçok faktöre bağlıdır. Bu yüzden yapı elemanlarının ses yalıtım performanslarını anlamanın en güzel yöntemi, malzemenin yüzeysel kütleleri esas alınarak bir takım hesaplamalar yapmaktadır.

Yapı sektöründe ses yaltımı ve geçirgenlik sağlamak için yalıtımlı ve yalıtımsız yapı malzemeleri kullanılmaktadır. Bunları üreten firmalarda bu testlerin yapılması yapı elemanlarından beklenen işlevin sağlanması bakımından önemlidir.

Gürültünün insan sağlığı ve konforu üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Vücutta kan basıncının yükselmesine, kasların istem dışı kasılmasına ve huzursuzluk ve sinirlilik gibi psikolojik etkilere neden olmaktadır. Aynı zamanda çalışma veriminin düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle gürültü ile mücadele kaçınılmazdır ve yapılarda ses yalıtımı gerekmektedir.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp