Sıcaklık ve Nem Testi

Sıcaklık ve Nem Testi

Sıcaklık ve nem testi, yüksek sıcaklık testi, sıcaklık döngüsü testi veya nem direnci testi gibi farklı çevresel testler için genel bir terimdir. Tüm bu testler farklı amaçlara hizmet eder ve farklı sıcaklık ve nem koşullarına sahiptir. 

Sıcaklık ve Nem Testi

Örneğin, sıcaklık ve nem döngüsü testi, bir bileşeni aşırı yüksek sıcaklıklara maruz bırakarak, kademeli olarak düşük sıcaklıklara düşürerek ve tekrar yüksek sıcaklıklara geri dönerek gerçekleştirilir. Güvenilirlik testi durumunda bu döngü binlerce kez tekrarlanabilir.

Bileşenler ve cihazlar, bir parçanın aşırı çevresel koşullara karşı direncini ve etkisini belirlemek için sıcaklık ve nem testine tabi tutulur. Yine, testin türüne bağlı olarak amaç farklı olacaktır. Örneğin nem direnci testi, emilen nem miktarını ve cihazdan yüzey ıslatmasını ölçecektir. Bu, cihazdaki bozulma, korozyon veya zararlı değişikliklerin belirlenmesine yardımcı olabilir.

Çevresel test laboratuvarları, gerekli koşulları ve döngüleri koruyabilen bir sıcaklık ve nem odasına sahip olacaktır. Sıcaklık koşullarını izlemek için bir cihaz genellikle gereklidir. Ayrıca, test içi veya test sonrası ölçümler için elektrikli veya optik bileşenler için bir ölçüm cihazı gereklidir.

Taşınması gereken herhangi bir bileşen, bir dereceye kadar yüksek sıcaklığa maruz kalacaktır. Karayolu, demiryolu veya gemi taşımacılığı olsun, tüm parçalar bir tür kuru veya nemli yüksek sıcaklığa maruz kalacaktır. Bu ürünler için de düşük sıcaklık testi yapmak yaygındır.

Birçok standart ve spesifikasyon, bazı sıcaklık veya nem testleri gerektirir. Bir örnek, DoD çevre testi standardı MIL-STD-810'dan nem testidirMIL-STD-810 uyarınca nem testi , cihazın çalışmasına veya doğal maruziyetine bağlı olarak farklı nem prosedürlerine sahiptir.  RTCA DO-160 , aşırı sıcaklık değişiklikleri ve farklı termal genleşme katsayılarının etkilerini gerektirir.

Büyük ekipmanlar için bir giriş odası da mevcuttur. Eklenebilir fiber optik konektör testi için bir gereklilikler belgesi olan GR-1081'deki durum böyledir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp