Suda Mikroplastik Analizi

Suda Mikroplastik Analizi

EUROLAB şimdi mikroplastik parçacıkların varlığını tespit etmek için su analizi sunuyor. Analiz, analitik numunede hangi partiküllerin bulunduğunu belirlemek için nitelikseldir.

Suda Mikroplastik Analizi

Mikroplastiklerin sudaki analizi

Ortamdaki mikroplastikler yoğun araştırmalara tabi tutulmakta ve yapılan araştırmalar, şişelenmiş su ve kozmetik gibi günlük kullandığımız ürünlerde bulunduğunu ortaya koymaktadır. Plastikler çevrede çok yavaş bozulur ve su ortamımızdaki büyük miktardaki plastik, deniz organizmaları üzerindeki zararlı etkilere odaklanmanın artmasına neden olur.

Mikroplastik nedir?

Mikroplastiklerin tanımı, çoğu mikroplastik 1 mm'den küçük olan 5 mm'den küçük küçük plastik parçacıklardır. Mikroplastikler, sağlık ve güzellik ürünlerine katkı maddesi olarak kullanılan çok küçük üretilmiş plastik parçalarıdır (mikro boncuklar). Sanayide hammadde olarak kullanılan plastik peletler nakliye ve üretim sırasında istenmeden çevreye yayılmaktadır. Bu parçacıklara birincil parçacıklar denir. Mikroplastikler, daha küçük parçalara ayrışan daha büyük plastik döküntülerden de türetilebilir. Bu parçacıklara ikincil parçacıklar denir. 

Mikroplastiklerin kaynakları nelerdir?

Araştırmalar, denizdeki önemli mikro plastik kaynaklarının yol aşınması ve lastiklerin, suni çimlerin, tekstil ürünlerinden elde edilen plastik liflerin ve endüstriyel olarak üretilen plastik peletlerin aşınması olduğunu göstermektedir. Mikro boncuklar içeren sağlık ve güzellik ürünleri (örneğin diş macunu ve sabun) da kontaminasyona katkıda bulunur.

Geri dönüştürülmek yerine çevreye atılan plastikler, sonunda daha küçük plastik parçacıklara dönüşecektir.

Yol aşınması ve suni çimlerin neden olduğu partiküllerin ne kadarının su alıcılarına taşındığı belirsizdir. Ancak sağlık ürünlerinden elde edilen mikroplastikler ve çamaşır makinelerinde bulunan sentetik çamaşır lifleri, atık su yoluyla denize girer.

Su ortamımızdaki mikroplastikler

Mikroplastikler hem suda hem de tortuda bulunabilir. Plastikler çok yavaş biyolojik olarak parçalanır ve midye, istiridye ve balık gibi deniz organizmaları parçacıkları yiyebilir. Bu, açlığa ve hatta ölüme yol açabilir. Plastikteki katkı maddeleri, örneğin alev geciktiriciler, deniz organizmaları ve besin zincirinde daha yüksek kişiler için toksik olabilir. 

EUROLAB Mikroplastik Analizi

EUROLAB, sudaki mikroplastiklerin analizi için bir yöntem geliştirmiştir. Analizden önce organik materyali bozuyoruz. Analiz SEM (taramalı elektron mikroskobu) ile gerçekleştirilir ve 10 µm ile 1 mm arasındaki partiküller tanımlanabilir (istek üzerine 1 µm kadar küçük partikülleri analiz edebiliyoruz).

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp