Temiz Oda Testi

Temiz Oda Testi

Temiz odalar, toz, havada asılı organizmalar veya buharlaşmış partiküller gibi son derece düşük seviyelerde partikülleri tutacak şekilde tasarlanmıştır. Temiz odalar, önceden belirlenmiş boyutlara göre metreküp başına düşen partikül sayısı ile ölçülen bir temizlik seviyesine sahiptir.

Temiz Oda Testi

Temiz odalar, içlerindeki havanın temizlik düzeyine göre sınıflandırılır. Temiz oda sınıfı, hava hacmi başına partikül miktarına ve boyutuna bağlı olarak odanın temizlik seviyesidir. ISO 14644-1 standardı bu konuya dayanmaktadır (TS EN ISO 14644-1 Temiz odalar ve ilgili kontrollü ortamlar - Bölüm 1: Partikül konsantrasyonuna göre hava temizliğinin sınıflandırılması).

Bu standart, ISO 1'den ISO 9'a kadar temiz oda sınıflarını içerir. Sonuç olarak, ISO sınıf 1, en temiz sınıfı ve ISO 9'u en kirli sınıfı ifade eder. En yaygın sınıflar ISO 7 ve ISO 8'dir. Temiz oda sınıflandırmasının temeli, filtrelenecek parçacıkların milimikron cinsinden boyutudur. Temiz odalar, laminer veya türbülanslı hava akışı ilkelerini kullanarak HEPA veya ULPA filtreleriyle partikül içermeyen havayı korur.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp