Yangın ve Yanmazlık Testi

Yangın ve Yanmazlık Testi

EUROLAB, çeşitli malzeme türleri ve bileşenler için bir dizi yangın testi hizmeti sunar. Personelimiz, askeri, telekom ve endüstri standartlarına göre alev testi yapma deneyimine sahiptir. Alev testi yeteneklerimiz, yeterlilik testi ve güvenilirlik testini de kapsar.

Yangın ve Yanmazlık Testi

Tutuşabilirlik (bazen yanma, ateş veya alev de denir) testi, ürünü doğrudan harici bir aleve maruz bırakır. Bazı prosedürlerde veya standartlarda, alevin belirli bir süre içinde söndürülmesi durumunda bir bileşen yangın testini başarıyla geçer. Bileşen ve cihaz üreticileri, parçanın kendi kendine sönmesini sağlamak için ürünlerini yangın testine tabi tutmak isteyeceklerdir; şiddetle yanmaz; patlayıcı bir yangına neden olmaz; veya yüzey yanmasının yayılmasının engellenmesi.

Alev testi tipik olarak bir laboratuvarın yeterli havalandırma, fan ve görüntüleme penceresi olan bir test odasına sahip olmasını gerektirir. Yangının kaynağı, uygun bir ağızlığa sahip bir propan meşaleden gelir. Test prosedürüne veya standarda bağlı olarak bir zamanlama cihazı, temizlik malzemeleri ve ölçüm cihazları kullanılabilir.

Birçok askeri (MIL-STD ve SAE), telekomünikasyon (TIA testi) ve endüstriyel üretici, ürünlerini ateşleme testine tabi tutmak isteyecektir. Yeterlilik veya güvenilirlik testinin bir bölümünde yangın testi gerektiren birçok özellik vardır.

TIA-364-45 Yangın Duvarı Alev Testi, alevin konektör aracılığıyla güvenlik duvarını ihlal etmesini önleyerek ve belirtilen elektrik sağlayarak, 20 dakikalık bir maruz kalma sırasında eşleştirilmiş bir elektrik güvenlik duvarı konektörünün belirtilen aleve ve titreşime direnme yeteneğini belirlemek için bir test yöntemi oluşturur. 20 dakikalık maruziyetin ilk 6 dakikası için performans.

GR-1209-CORE Pasif Optik Bileşenler için Genel Gereklilikler, alev çıkarıldığında yanmayı sürdürmeyecek optik bileşenler üzerindeki plastik malzeme için bir "Tutuşabilirlik" testleri belirtir.

ASTM D5207 Küçük Ölçekli Yakma Testleri, Plastik Malzemeler için bir yöntem belirtir ve ısıya veya aleve maruz kalan bileşenlerin reaksiyonunu ölçmek ve açıklamak için kullanılır.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp