Yüzey Gerilimi Testi

Yüzey Gerilimi Testi

Yüzey gerilimi birçok şekilde ortaya çıkabilir ve bu nedenle onu ölçmenin birkaç yolu vardır. Örneğin, asılı damla testi tekniği genellikle bir damlanın yüzey gerilimini ölçmek için kullanılır. Bu yöntemde, düşmenin hemen önünde yüksek çözünürlüklü bir makine ile yüzen bir damla görüntülenir ve damlanın şekli ve temas açısı analiz edilerek yüzey gerilimi ölçülür.

Yüzey Gerilimi Testi

Bu test sırasında, bir sıvının yüzeyine bir platin halka yerleştirilir ve ardından halka, kontrollü bir cihazla yüzeyden nazikçe kaldırılır. Bu noktada sıvıyı halkadan ayırmak için gereken kuvvet hesaplanır. Elde edilen değer, sıvının yüzey gerilimi seviyesi ile ilgilidir.

Ortam sıcaklığındaki normal su yüksek bir yüzey gerilimine sahiptir, ancak çeşitli kimyasallar eklendiğinde bu değişir. En küçük nesneler bile yüzey gerilimi olmadan suya batar. Örneğin, büyük toz parçacıkları su üzerinde yüzmez, bunun yerine yere çöker. Bu, ekosistemlerin çökmesine ve tüm deniz yaşamının ölümüne yol açar.

Bitkilerde su, su yüzey geriliminin yüksek olması, İnsanlarda ve hayvanlarda kan nakli gibi işlemler için gereklidir. Su yüzeyinin içbükey hareketi, bitkilerin topraktan su çekmesine yardımcı olur. Endüstride, yüzey gerilimi yağmurluklar, araba cilaları ve benzeri modern teknolojilerle yakından ilgilidir.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp