İğne Alevi Testleri (Needle Flame)

İğne Alevi Testleri (Needle Flame)

İğne alevi (needle flame) testleri, bir iğne alevi kullanılarak plastik bir malzemenin neden olacağı yangın tehlikesini test etmek ve değerlendirmek için yapılmaktadır. Test, küçük bir alevin test numunesi üzerindeki etkisini belirlemektedir. Özellikle, malzemenin aleve maruz kalma süresi hesaplanmaktadır.

İğne Alevi Testleri (Needle Flame)

Bu testlerde, Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC) tarafından geliştirilen IEC 60695-11-5 standardına başvurulmaktadır. Bu testlerde tutuşma kaynağı, bir iğne brülörü tarafından üretilen bütan gazı alevidir. İğne alevi, yalıtım bileşenlerindeki elektrik arızaları nedeniyle izleme yollarında oluşabilecek ateşleme kaynaklarını simüle etmek için kullanılmaktadır. Alev, numunenin kenarına veya yüzeyine belli sürelerle uygulanmakta ve yanma uzunluğu ve yanma süresi not edilmektedir. Şu iki durumda test olumlu sonuçlanmış kabul edilmektedir: alevler veya parlama işlemleri, alevin alınmasından itibaren 30 saniye içinde söndüğü zaman ve test numunesi altında bulunan aydınger kağıt, düşen yanan maddelerden tutuşmadığı zaman.

İğne alevi testleri, düşük voltajlı elektrikli ev aletleri, aydınlatma ekipmanı, takım tezgahları, elektrikli aletler, elektronik aletler, bilgi teknolojisi ekipmanları, elektrik işleri ekipmanları, elektrik konnektörleri, yalıtım malzemeleri, mühendislik plastikleri, katı yanıcı malzemeleri ve diğer elektrikli ve elektronik cihazlar ve bileşenler için geçerlidir.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp