Kaçak Akım Testi

Kaçak Akım Testi

Kapasitörler ve yarı iletkenler gibi elementleri içeren malzemelerdeki eksiklikler, kaçak akımın ana nedenidir. Bir cihazın elektriksel güvenlik testi sırasında kaçak akım ölçümleri yapılır. Ekipmanın koruyucu iletkeni veya metal kısımlarından geçen akımlar ölçülür.

Kaçak Akım Testi

Elektrik sistemlerinde yalıtım hatası oluştuğunda, elektrik çarpması tehlikesine karşı koruma sağlamak için topraklama yapılır. Topraklama sistemi, cihazı zemine bağlayan sistemdir. Güç hattı ile iletken parçalar arasındaki yalıtımda bir arıza varsa, gerilim toprağa aktarılır.

Kaçak akımları belirlemek için özel olarak tasarlanmış ölçüm cihazları kullanılır. Amaç, en kötü durumdaki kaçak akımı belirlemek ve ölçmektir.

Kısacası, herhangi bir elektrik tesisatında, koruyucu topraklama iletkeninden bir toprak akımı akar. Bu genellikle kaçak akım olarak adlandırılır. Kaçak akım esas olarak iletkeni çevreleyen izolasyondadır.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp