Agrega Testleri

Agrega Testleri

Agrega bir yandan dolgu maddesi veya hacim arttırıcı bileşenler olarak işlev görürken, bir yandan da betona sağlamlık, sertlik ve dayanıklılık kazandırır.

Agrega Testleri

Agregaların başlıca özelliği, kimyasal olarak inert olmamasıdır, yani çimento veya başka bir agrega çeşidi ya da katkı maddesi ile reaksiyona girmemesidir. Ayrıca agrega, sertleşmiş durumda çizilmeye ve aşınmaya karşı koymak için yeterli güce sahip olmalıdır. Bir de darbe ve titreşimli yükleri taşımak için yeterli tokluğa sahip olmalıdır.

Sıradan karışımdaki basınç ve normal çekme yüklerini taşıyacak güçte olmalıdır. Kalitesini olumsuz yönde etkileyecek, doğada bulunan inorganik veya organik kirliliklerden arındırılmış olmalıdır. Agregaların bir özelliği de çimento ve su ile karıştırıldığı zaman kolayca uygulanabilir bir plastik karışım elde edilebilmesidir.

Agregalar, tane büyüklüklerine, kökenlerine ve hacim ağırlıklarına göre farklı şekillerde sınıflandırılmaktadır. Ancak en yaygın sınıflandırma şekli tane büyüklüğüne göre yapılandır: ince ve kaba agregalar. İnce agregalarda, tane büyüklüğü 0.15 ile 4.75 mm arasındadır.

Kum, evrensel olarak mevcut en doğal ince agregadır. Kaba agregalarda ise tane büyüklüğü 4.75 ile 7.5 mm arasındadır. Nehir yatağından çıkan çakıllar, en iyi kaba agregalardır. Genelde uygun agrega türleri, kaba agregalar yapmak için istenen partikül boyutlarında kırılır.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, agrega testleri kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp