Araba İç Kısımlarının Yanmazlık Testi

Araba İç Kısımlarının Yanmazlık Testi

Araba iç kısımlarının yanıcılık özelliklerini değerlendirmek için yanma testleri gereklidir. Motorlu taşıtlar, yeterince büyük bir ateşleme kaynağına maruz kaldıklarında yanabilecek bir dizi bileşen içerir. Bunlara oturma, tavan döşemesi ve halı dahildir. 

Araba İç Kısımlarının Yanmazlık Testi

Motor endüstrisi tarafından yanma davranışını değerlendirmek için çeşitli test yöntemleri geliştirilmiştir. Yolcu bölmesinde kullanılan malzemelerin, bir yangın durumunda yolcuların araçtan kaçmak için zamana sahip olması için bir dereceye kadar yanık direncine sahip olması gerekir.

FMVSS 302 (ABD), SAE J369 ve ISO 3795 (tüm benzer standartlar) gibi güvenlik standartları, özellikle atılan sigaralar ve kibritler nedeniyle aracın içinde meydana gelenler olmak üzere araç yangınlarından kaynaklanan ölüm ve yaralanmaların azaltılmasına yardımcı olmak için geliştirilmiştir. .

Bazı durumlarda üreticiler de bu standartlara göre kendi spesifikasyonlarını geliştirmişlerdir. FMVSS 302, ABD'de satılan motorlu araçların içlerinde kullanılan tüm malzemeler için zorunlu bir gerekliliktir ve SAE ve ISO standartları, her zaman yasal bir gereklilik olmasa da genellikle diğer pazarlar için belirtilmiştir. Standartlar sadece binek otomobiller için değil aynı zamanda kamyonlar, kamyonlar ve otobüsler ile tarım ve ormancılık araçları için de geçerlidir.

Standartlar, koltuk minderleri, koltuk arkalıkları, emniyet kemerleri, tavan döşemeleri, açılır kapanır tavanlar, kolçaklar, tüm trim panelleri, bölme rafları, koltuk başlıkları, zemin kaplamaları, güneşlikler ve hava yastıkları. Standartlar ayrıca perdeleri ve yatak örtülerini de kapsar. Standartlar, malzemeleri tek tek veya 13 mm kalınlığa kadar kompozitler olarak test etmeye uygun ortak bir test yöntemini detaylandırmaktadır.

Test, tipik olarak 370 mm uzunluğunda, 200 mm genişliğinde ve 350 mm yüksekliğinde küçük bir yanma odasında gerçekleştirilir; hava girişine izin vermek için zeminde delikler ve üstte havalandırmalı bir boşluk bulunur. Bir cam gözlem penceresi, test cihazının, numuneler yandan menteşeli bir kapıdan yerleştirildikten sonra herhangi bir ateşlemenin ilerlemesini izlemesini sağlar. 356 mm x 100 mm ölçülerindeki malzeme örnekleri, oda içindeki raylara kaydırılan U şeklinde bir tutucuya yatay olarak monte edilir. Tam olarak yerleştirildiğinde, numunenin ucu 10 mm boru çapına sahip bir Bunsen brülörünün üzerine yerleştirilir ve test edilen malzemenin serbest ucunu küçük bir doğal gaz alevine maruz bırakır. Alev söndüğünde veya son ölçüm noktasına hareketini tamamladığında yanma süresi ölçümü tamamlanır. Dakikadaki yanma hızı daha sonra hesaplanabilir.

Genel uygulamalar için, dakikada 100 mm'den fazla olmayan bir yanma oranı kabul edilebilir, ancak bazı araç üreticileri daha yavaş yanma oranlarını şart koşmak için gereksinimleri sıkılaştırmıştır.

Bu testler sadece tutuşabilirlik hususlarını hesaba katar ve zararlı duman oluşumuyla ilgili konuları ele almaz.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp