Haslık Testleri

Haslık Testleri

Ürünlerin renk haslığı özelliklerini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Örneğin lifin kimyasal yapısı önemli bir faktördür. Reaktif veya kap boyaları ile boyanmış selülozik liflerin haslık özellikleri güçlüdür. Boyanın elyaf ile uyumlu olması çok önemlidir.

Haslık Testleri

Haslık özelliğini etkileyen bir başka faktör boya molekülünün moleküler yapısıdır. Eğer moleküllerin boyutları büyükse, bir elyafın polimer zincir boşluğu içine daha sıkı tutunur. Bu da haslık gücünü arttırır.

Boyanın elyafa veya mevcut fiziksel forma bağlanma şekli, elyafta mevcut olan boya miktarı, yani gölge derinliği, başka kimyasalların varlığı ve boyaya maruz kalma sırasındaki koşullar da renk haslığı özelliklerini etkileyen faktörlerdir.

Gelişmiş laboratuvarlarda uygulanan haslık testleri boya haslığı ile sınırlı değildir. Bu çerçevede gerçekleştirilen bir dizi haslık testleri bulunmaktadır. Örneğin, deniz suyu haslığı, havuz suyu haslığı, ava koşullarında ışık haslığı, paslanma dayanımı haslığı, fenolik sararma haslığı, frosting haslığı, kuru temizleme haslığı, sıcak pres haslığı, klorlu / klorsuz ağartma haslığı, ozon haslığı, ter haslığı, sürtme haslığı, solvent haslığı ve yıkama haslığı bunlardan birkaçıdır.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, renk haslığıtestleri kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp