Işık Haslığı Testleri

Işık Haslığı Testleri

Işığın solmasına karşı zayıf direnç, gerçekleştiğinde çok fark edilebilir ve ürün iadelerine yol açabilir. Bu test, renkli bir nesnenin, camdan doğal gün ışığına çok yakın olan ancak daha yüksek bir yoğunlukta olan yapay bir ışık kaynağının etkisine direncini belirlemeyi amaçlamaktadır. Her tür malzemeye uygulanabilir.

Işık Haslığı Testleri

İnsan gözüyle görülebilen ışık, X ışınları, mikrodalgalar ve radyo dalgalarını içeren çok daha geniş bir radyasyon spektrumunun yalnızca çok küçük bir bölümünü oluşturur. Dalga boyu ne kadar kısa olursa, radyasyona o kadar nüfuz eder ve genel olarak daha fazla zarar verir. Spektrumun insan gözüyle görülebilen kısmı, daha kısa dalga boylarında ultraviyole ışık ve daha uzun dalga boylarında kızılötesi ile sınırlanmıştır.

Ultraviyole (UV) radyasyon genellikle malzemelerin renk değiştirmesine ve bozulmasına neden olurken, tek neden kesinlikle bu değildir. Görünür ışık da bir rol oynar ve daha kısa UV dalga boylarından daha fazla zararlı olabilir.

Işık haslığı testinin amacı, temel olarak bir malzemenin solmaya, sararmaya veya koyulaşmaya karşı direncini tahmin etmektir. Bununla birlikte test, çatlama ve büzülme gibi fiziksel bozulmayı değerlendirmek için de kullanılabilir. Burada bozunmanın derecesini belirlemek için maruziyetten önce ve sonra fiziksel testler yapmak yaygındır. Bu makale sadece ışık nedeniyle oluşan renk değişimi konusunu kapsamaktadır.

Işık haslığı testimizde, numuneler bir Xenon ark lambası tarafından üretilen yoğun bir yapay ışığa maruz bırakılır. Işık, spektrumunun (dalga boyu oluşumu) camdan geçen doğal gün ışığıyla yakından eşleşmesini sağlamak için bir dizi filtreden geçer. Test atmosferinin nemi ve sıcaklığı kontrol edilir.

Bir dizi sekiz Blue Wool Standart kumaşla birlikte küçük bir malzeme numunesi, aynı anda yüksek yoğunluklu ışığa maruz bırakılır. Solmanın istikrarlı bir şekilde mi yoksa başlangıçta uzun vadeli maruziyetten farklı bir hızda mı ilerlediğini belirlemek için iki maruz kalma süresi kullanılır.

Test, numunelerin test sırasında bir kez ve sonunda tekrar değerlendirilmesini içerir. Değerlendirme, numune üzerinde gösterilen solma derecesi ile Mavi Yün Standart kumaşlarda gösterilen solma karşılaştırılarak tamamlanır. Her numuneye, eşdeğer renk değişim derecesini gösteren Mavi Yün Standardı numarasına dayalı olarak bir ışık haslığı derecesi atanır.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp