Makina Tip Onay Testleri

Makina Tip Onay Testleri

Bir makinanın üretimi sırasında alınacak zorunlu belgelerden biri makina tip onay belgesidir. Bu belge, bir makinanın temel sağlık ve güvenlik koşullarını karşıladığını kanıtlayan bir belgedir. Makina tip onay işlemleri, her sektörde farklıdır ancak genel olarak Avrupa Birliği direktiflerine uygun şekilde çıkarılan Makina Emniyet Yönetmeliği esaslarına tabiidir.

Makina Tip Onay Testleri

Makina tip onay testleri, makinaların usulüne uygun şekilde tasarlandığı, üretildiği, kurulduğu, düzenli bakımlarının yapıldığı ve kendilerinden beklenen doğrultuda kullanıldığı takdirde, insan sağlığına ve güvenliğine, mallara ve evcil hayvanlara zarar vermeyeceğini kanıtlamak için yapılmaktadır.

Makina tip onay belgesi, Avrupa Birliği ülkelerine makina sektörü alanında ihracat yapan firmalardan, üretilen makinalar için talep edilen bir belgedir. Bu belge, makinanın üretim ve kullanımı sırasında insan ve çevre sağlığına zarar vermeyecek şekilde üretildiğini kanıtlamaktadır. Tip onay belgesi olmayan makinaların Avrupa Birliği ülkelerinde pazarlanmasına izin verilmemektedir. Bu uygulama sayesinde makinalardan kaynaklanan kazaların en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Makinaların neden olduğu kaza riskini en aza indirmek, bugün Avrupa ülkelerinin ana politikalarından biridir. Bir makinanın üzerinde CE işaretinin bulunması, bu makinanın ilgili yasal düzenlemelerin sağlık ve güvenlik gereklerine uygun üretildiğini kanıtlamaktadır.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp