Malzeme Tip Onay Testleri

Malzeme Tip Onay Testleri

İşletmelerin her zaman amaçlarına uygun malzemeyi seçmeleri, bunun için de malzemenin mekanik özelliklerini iyi bilmeleri gerekmektedir. İşletme faaliyetleri sırasında çoğu zaman, ısıl, termomekanik ve termokimyasal işlemler gibi bir takım işlemlerle malzemenin yapısı değiştirilmektedir. Bu aynı zamanda seçilecek en uygun üretim yöntemini belirlemek açısından da önemlidir.

Malzeme Tip Onay Testleri

Metal malzemelerin ısıl ve elektrik iletkenliği yüksektir, kolay şekil alabilir ve darbelere karşı dayanıklıdır. Örneğin, çelik, demir, alüminyum ve çinko metal malzemelerdir. Seramik malzemelerin ısıl ve elektriksel iletkenlikleri düşüktür, sert olmalarına rağmen darbe dayanımları düşüktür, yüksek sıcaklıkta dirençleri yüksektir. Örneğin porselen, cam ve tuğla seramik malzemelerdir. Polimerik malzemelerin ısıl ve elektriksel iletkenlikleri düşüktür, yüksek sıcaklıklarda kullanılamazlar, buna karşılık kimyasal etkilere karşı çok dayanıklıdır. Kompozit malzemeler ise, farklı malzemeler bir araya getirilerek elde edilmektedir. Hafif, sağlam ve yüksek sıcaklığa dayanıklı malzemelerdir. Oldukça farklı kullanım alanları bulunmaktadır.

Bütün bu malzemelerin, üretimi yapılan bir ürün gurubu için uygun yapıda olup olmadığı ve genel kabul gören standart kriterlerine uygun olup olmadığı, yapılacak malzeme tip onay testleri ile belirlenmektedir.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp