Yük Direnci Testleri

Yük Direnci Testleri

Yük testleri ve performans testleri, genel tasarımın bir uzantısıdır. Bu testler, başlangıçtan itibaren bir ürünün veya malzemenin uygulanabilirliğini belirler. Bu, ürün veya malzeme tasarımı ve yapısı için güvenilir performans sağlayacaktır.

Yük Direnci Testleri

Bir malzemenin basınç kuvvetini ve basınç dayanımını belirlemek için sıkıştırma ve basma testleri yapılır. Bu, belirli bir basınç kuvveti uygulandıktan ve bir süre bekletildikten sonra bir malzemenin izlenebilirliğini belirlemek için yaygın olarak kullanılan bir test yöntemidir.

Bu testler, yük altındaki malzemenin davranışını belirler. Başka bir deyişle, bir malzemenin belirli bir yükün basıncına dayanabileceği en yüksek gerilimi belirler. Bu çerçevede yük altındaki bir malzemenin maksimum yük değeri, eğilme değeri, sertlik değeri, ofset verimlilik değeri, çekme değeri ve gerilme değeri belirlenir.

Dış kuvvetlerin etkisi altındaki malzemeler genellikle şekil bozuklukları gösterir ve malzemede şekil değişiklikleri meydana gelir. Bu durum malzemenin mekanik özellikleri ile ilgilidir. Mekanik özellikler hem malzemenin atomlar arası bağlanma kuvvetleri hem de malzemenin iç yapısının etkisiyle oluşur.

Yük altındaki malzemelerde gerilmeler oluşur. Yük çok güçlü olmadığında geçici şekil değişiklikleri (elastik deformasyon) meydana gelir, ancak yük belirli bir sınırın üzerinde olduğunda kalıcı şekil değişir (plastik deformasyon). Bu malzeme özellikleri, yük direnç testleri ile belirlenir.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp