Anyonik Yüzey Aktif Madde

Anyonik Yüzey Aktif Madde

Bu maddeler suda çözündüğü zaman, negatif yüklü parçacıklar, yani anyonlar oluşmaktadır ve aktif yıkama bileşenidir.

Anyonik Yüzey Aktif Madde

Binlerce farklı yüzey aktif madde çeşidi bulunmaktadır. Herhangi bir özel uygulama için bunlardan hangisinin kullanılacağını bilmek kolay değildir. Bunu bilmek için yüzey aktif maddelerin nasıl sınıflandırıldığını bilmek gerekmektedir.

Yüzey aktif maddeleri (sürfaktanlar), kutuplardaki yük karakteristiklerine göre şu dört başlık altında sınıflandırılmaktadır: anyonik, katyonik, amfoterik ve iyonik olmayan.

Anyonik yüzey aktif maddeleri, kutup başı gruplarında negatif yüke sahip olanlardır. Sülfatlar en yaygın kullanılan anyonik maddelerdir. Ayrıca bu gruba giren karboksilik asitler ve sülfonik asitler de kozmetik üretiminde çok kullanılmaktadır.

Kozmetik üretiminde yüzey aktif maddeler, temizlik, köpürme, kalınlaşma, emülsifiye etme, çözündürme, penetrasyon geliştirme, antimikrobiyal etkiler ve diğer özel efektler için kullanılmaktadır. Yüzey aktif madde moleküllerini faydalı kozmetik bileşenler haline getiren temel özellik, bunların hem su hem de yağ ile uyumlu olmalarıdır.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp