Deterjan Testi

Deterjan Testi

Çamaşır deterjanları, yumuşaklık, antistatiklik, kumaşlara karşı esneklik, yumuşak ve gözlere ve ciltlere esneklik sağlayan yapıda üretilmektedir ve su içinde iyi bir dağılma göstermektedir. Fakat piyasada bazı özel nitelikleri öne sürülenen birçok farklı türde deterjan bulunmaktadır. Bir çamaşır deterjanı bileşimi, beklenen işlevlerine bağlı olarak farklı şekillerde formüle edilmiş bir hammadde karışımıdır.

Deterjan Testi

Farklı hammadde sınıfları yüzey aktif maddeler, yapıcılar, ağartma maddeleri, enzimler ve yüzeylerden veya tekstil ürünlerinde kiri ve lekeyi temizleyen küçük maddelerdir. Yüzey aktif maddelerin fiziko-kimyasal özellikleri, bunları çamaşır yıkama için uygun kılmaktadır.

Çamaşır deterjanları geleneksel olarak toz haline getirilmiş veya granül bir katı maddedir, ancak sıvı çamaşır deterjanı kullanımı da yıllar içinde artmıştır ve bu günlerde sıvı deterjan kullanımı ile katı deterjan kullanımı eşittir. Ancak burada önemli nokta, kullanılan deterjanın insanların sağlık ve güvenliğine zarar vermemesdir. Aynı zamanda çevresel etkileri mutlaka dikkate alınmalıdır.

Yüzey aktif madde terimi, hem hidrofilik hem de hidrofobik kısımlar içermektedir. Bunlar üzerinde yapılacak uygulamalar ile, örneğin ıslatma kabiliyeti, emiş, dağılma kabiliyeti, köpürme kabiliyeti ve köpürme kontrolü gibi bir dizi özellik ayarlanmaktadır. Yüzey aktif maddeler, her çamaşır deterjanı formülünde bulunan en önemli bileşendir. Çünkü suyun ıslanma yeteneğini geliştirir, yıkama etkisi ile kiri gevşetir ve temizler ve yıkama çözeltisindeki kirleri emer ve çözündürür.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp