Katyonik Yüzey Aktif Madde

Katyonik Yüzey Aktif Madde

Yaygın olarak kullanılan bir katyonik yüzey aktif madde, setrimonyum klorürdür. Bu molekülde, yüzey aktif madde kısmı, setrimonyum pozitif olarak yüklenirken, karşı iyon olan klorür negatif olarak yüklenmektedir. Bu yüzey aktif maddeleri, yüzey aktif maddenin bir yüzeye yapışmasını sağlayan protein (negatif yüklü) ile elektrostatik bağlar oluşturma yeteneğine sahiptir.

Katyonik Yüzey Aktif Madde

Bu yetenek, onları cilt veya saç yüzeyini kondisyonlama amaçlı kozmetik ürünler için uygun duruma getirmektedir. Katyonik yüzey aktif maddeleri, anyonik yüzey aktif maddelerinin tersidir. Pozitif yüklü bir su seven kutupları bulunmaktadır. Bu pozitif yük nedeniyle, katyonik yüzey aktif maddeleri, cilde ve vücuda birçok cilt seven, besleyici fayda sağlamaktadır. Bu yüzey aktif maddeleri en fazla, saç kremleri gibi köpürmenin zorunlu olmadığı formüllerde kullanılmaktadır. Katyonik yüzey aktif maddeleri, tek başına bol köpürme özelliklerine izin vermemektedir.

Banyo ve vücut kozmetiği formüllerinde kullanılan bazı yaygın katyonik sürfaktanlar şunlardır: benzalkonyum, stearalkonyum ve centrimonyum, trimetil amonyumlar ve metil sülfatlar. Katyonik yüzey aktif maddeleri pozitif yüklüdür ve bu yüzden temizleme sistemlerinde etkili değildir. Bunun nedeni, cilt ve saç yüzeyinin pH değerinde negatif yüklü olmasıdır. Sonuç olarak, katyonikler özellikle saç lifine çok güçlü bir şekilde bağlanır ve durulama işleminde etkili bir şekilde çıkarılmaz. Bu, ciltte tahrişe ve saçın aşırı yumuşamasına neden olmaktadır.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, test, ölçüm ve analiz konularında kusursuz hizmet almanızı sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp