Mikotoksin Analizleri

Mikotoksin Analizleri

Mantarlar en fazla fındık, kurutulmuş meyvalar, elmalar, tahıllar, baharatlar ve kahve çekirdeği olmak üzere, çeşitli gıda maddelerinde, genelde ılık ve nemli koşullar altında gelişmektedir.

Mikotoksin Analizleri

İnsanlar mikotosin gelişmiş bu gıda maddelerini tükettikleri zaman bazı sağlık problemleri yaşar. Hem insanlar hem de hayvanlar için mikotoksinler ciddi bir sağlık tehdidi oluşturmaktadır. Bu tehditler akut zehirlenmelerden immün yetmezliği ve kanser gibi uzun vadeli etkilere kadar uzanmaktadır.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, mikotoksinler dahil olmak üzere doğal toksinlerin sağlık risklerini araştırmakta ve değerlendirmektedir. Bazı gıda maddelerinde mikotoksinlere maruz kalmayı sınırlandırmak için uluslararası standartlar ve uygulama kriterleri (Codex Alimentarius, gıda kodu) belirlenmiştir.

Mikotoksinler, bazı mantar türleri tarafından doğal olarak üretilen zehirli bileşiklerdir. Mantar (veya küf) gelişimi, ürünlerin hasat edilmesinden önce veya hasattan sonra, depolama sırasında, gıda maddeleri içinde genellikle ılık ve nemli koşullar altında oluşmaktadır. Mikotoksinlerin çoğu kimyasal olarak kararlı yapıdadır ve gıda işlemleri sırasında hayatta kalır.

Bugüne kadar çok sayıda mikotoksin tanımlanmıştır. En fazla gözlenen mikotoksinler, insan sağlığına ve hayvancılığa zarar veren aflatoksinler, okratoksin A, patulin ve fumonisinler içermektedir. Bunlar arasında aflatoksinler en zehirli mikotoksin türüdür. Toprakta yetişen ve bitkileri, samanı ve taneleri bozan belirli mantarlar tarafından üretilir.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, mikotoksin testleri kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp