EN 1080: 2013 Küçük Çocuklar için Kasklar

EN 1080: 2013 Küçük Çocuklar için Kasklar

Kasklar, çocuk düşerse bir dereceye kadar şok emilimi sağlamalıdır. EN 1080: 2013 kaskları, başın yaralanmasını sınırlandırmak için şok veya darbenin bir kısmını absorbe edecek şekilde tasarlanmıştır.

Test, düşen bir kafa form test teçhizatı üzerinde gerçekleştirilir. Kask, ivmeölçerlerle donatılmış uygun boyutta standart bir kafa formuna takılmıştır. Kask / kafa formu tertibatı, bir örs veya darbe yüzeyinin üzerinde belirli bir yüksekliğe kaldırılır. Kask / kafa formunun daha sonra örs üzerine düşmesine izin verilir ve test ekipmanı ivmeölçerler tarafından kaydedilen maksimum ivme değerini kaydeder.

EN 1080: 2013 Küçük Çocuklar için Kasklar

Geleneksel olarak hızlanma g, yerçekimine bağlı hızlanma ve 9.81m arasında bir değere sahiptir / s g birimleri olarak ifade edilir 2 . Maksimum 250g hızlanmaya izin verilir ve hiçbir darbe bu değerin üzerinde bir hızlanmaya neden olamaz. Farklı yüzey türlerine düşmeye karşı darbe koruması sağlamak için iki tür örs üzerinde test yapılır. İlki yassı çelik örs. İkincisi, bir kaldırım taşının kenarını temsil eden bir örsdür.

Saklama Sistemi

Kaskı takan kişi kask tarafından sıkışırsa ve boğulma riski varsa, kask tutma sistemi kendi kendine serbest bırakılabilmelidir.

Bunu test etmek için kask, tutma sistemine bilinen bir kuvvet (örneğin kayış ve toka) uygulayabilen uygun bir test donanımına yerleştirilir. Tutma sistemi üzerindeki kuvvet, bir süre boyunca artar. Tutma sistemi, 90 ila 160 Newton arasında bir kuvvet altında başarısız olmalıdır (yani serbest bırakılmalıdır). İlgili ağırlığı veya kütleyi göstermek için, 160 Newton, yaklaşık 16 kg'lık bir kütle tarafından uygulanan kuvvettir.

Tutma sistemi çene kayışı en az 15 mm genişliğinde olmalıdır ve çene kuplarına izin verilmez. Tokanın çenenin altına oturabilmesi için ayarlama mümkün olmalıdır. Son olarak, kendi kendine serbest bırakma sistemine sahip tutma sistemlerinin bazı veya tüm görünen kısımları silinmeyecek şekilde yeşil renkte olacaktır.

Diğer gereklilikler

Kasklar yeterli görüş alanı sağlamalıdır, başka bir deyişle, kaskın hiçbir parçası kullanıcının görüşünü engellememelidir. Kask, gözlük takılmasına izin vermeli, işitmeyi önemli ölçüde engellememeli, takması ve çıkarması kolay ve hafif olmalıdır. Kask havalandırmalı, özellikle kullanıcının kafasına temas ettiği iç yüzeyde pürüzlü veya keskin kenarlardan arındırılmış olmalı ve yapı malzemeleri zararlı veya kısıtlı maddeler içermemelidir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp