EN 1150: 1999 Profesyonel olmayan kullanım için Görünürlük Giysileri

EN 1150: 1999 Profesyonel olmayan kullanım için Görünürlük Giysileri

Profesyonel olmayan kullanım kıyafetleri daha az talepkar durumlarda kullanılır, bu nedenle daha az değerlendirme talep edilir.

EN 1150: 1999 Profesyonel olmayan kullanım için Görünürlük Giysileri

Renk Haslığı

Bir kullanıcının dikkat çekiciliğini korumak için, bir giysinin arka plan kumaşı solmamalı veya rengini kaybetmemelidir. Sonuç olarak, yüksek görünürlüklü bir giysi kumaşının güneş ışığının etkilerine dayanma yeteneği, bir Xenon ark lambasına maruz bırakılarak değerlendirilir. Benzer şekilde malzemeler, yıkama sıvısı veya kuru temizleme çözücüsü gibi maddelere karşı renk haslığı açısından değerlendirilir.

Renk Ölçümü

Kullanım için sekiz floresan renk tanımlanmıştır; floresan yeşilden floresan pembeye kadar değişir. Bu renkler, renk koordinatları ve parlaklıklarına göre belirlenir. Tanımlanan renkler spektrofotometre ölçümü ile değerlendirilir; bu, hem yeni malzeme hem de Xenon arkına maruz kalan numunelerde belirli koşullar altında gerçekleştirilir.

Ölçüsel durağanlık

KKD kıyafetleri için genel gereklilikler olan EN ISO 13688: 2013 standardı, giysilerin kullanım süreleri boyunca yeterli seviyede performans sağlayacağını varsayar. Bu, malzemelerin evsel veya endüstriyel yıkama ve kuru temizleme gibi son bakım işlemlerine göre boyutsal stabilitesini değerlendirmek için bir hüküm içerir.

Bant Testi

Bandın ışığı yansıtma özellikleri, başlangıç ​​noktasına doğru geri yansıyan ışık miktarını ölçen bir fotometre kullanılarak değerlendirilir. Cihaz, giysi bandı farklı mesafelerde ve farklı giriş açılarında etkili bir şekilde görüldüğünde ışığın nasıl yansıtıldığını belirler. Geriye yansıtıcılık, hem yeni hem de önceden işlenmiş malzemelerde ölçülür.

Giysi Değerlendirmesi

Yüksek görünürlük, sadece bir giysinin yapımında doğru malzemeleri kullanmanın bir işlevi değildir. Bir giysinin tasarımı aynı zamanda bir giysinin görünürlük özelliklerini de etkiler ve bu nedenle bu değerlendirilir. Giysi değerlendirmesi, bir giysinin olası son kullanımını belirleyen sınıflandırmasını gerektirir. Giysiler ayrıca ergonomik olarak sağlam olup olmadıklarını belirlemek için incelenir.

Kimya Testi

KKD Direktifi, KKD giysilerde kullanılan malzemelerin bir kullanıcı için zararlı olmamasını gerektirir. Bu nedenle, yüksek görünürlüğe sahip malzemeler için belirli miktarda kimyasal test yapılması gerekmektedir. Testler genellikle kullanımı yasak olan maddelerin mevcut olup olmadığını veya mevcut maddelerin sınırlı miktarlarda olup olmadığını belirlemek için yapılır.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp