EN 13061: 2009 Futbol oyuncuları için Koruyucu Ekipman

EN 13061: 2009 Futbol oyuncuları için Koruyucu Ekipman

Bu standart, futbol tekmelik korumalarını, saplama ve kör darbe performansı gibi bir dizi koruyucu özellik açısından ve aynı zamanda rahatlık ve uyum unsurlarını dikkate alarak değerlendirir. EN 13061'deki ana testler, koruyucuların darbe emme özelliklerini ve penetrasyon direnci özelliklerini değerlendiren darbe testleridir.

EN 13061: 2009 Futbol oyuncuları için Koruyucu Ekipman

Kör Etki Testi

Künt darbe testi, kendisi aletli bir örs üzerine monte edilmiş olan test kaval kemiğinin tepesine dikey olarak yerleştirilmiş 1 kg'lık bir kütleyi düşürerek darbe emici özellikleri değerlendirir. Koruyucudan bacak örsüne iletilen kuvvet miktarı ölçülür ve 2 kN'yi aşarsa o model başarısız olur.

Saplama Darbe Testi

Çivi darbe testi, kavrama korumalarının krampon çivisi darbelerine karşı delinme direnci özelliklerini değerlendirir. Test shin-siperleri koni örslerine monte edilir ve bir metal saplama içeren 1 kg'lık bir damla kütlesinden etkilenir. Her iki tür darbede kaval koruyucunun iç yüzeyinin delinmesi, söz konusu özel incik siperi modeli için başarısızlıkla sonuçlanır.

Ek olarak, dikmenin koruma yüzeyi boyunca izin verilen hareket miktarı ile ilgili olarak dikey saplama darbe testi için bir gereklilik vardır.

Rahat kesim

Standart ayrıca, tekmelik korumalarının, uydukları iddia edilen kullanıcının bedenine uygun olup olmadığını değerlendirmek için gereksinimleri de içerir. Futbol tekmeliklerinin boyutu, son kullanıcının amaçlanan yükseklik aralığına (santimetre cinsinden) bağlıdır. Tüm boyutlandırma ve ergonomi şablonları ve değerlendiriciler bu ölçüme dayanmaktadır.

EN 13061, koruyucu tarafından sunulan koruyucu kapsam miktarının değerlendirilmesini, son kullanıcı tarafından giyildiğinde hareket kısıtlaması olmadığından emin olmak için bir ergonomi değerlendirmesini, kullanım sırasında koruyucuların yerinde kalmasını sağlamak için bir kısıtlama değerlendirmesini ve Ürünün normal kullanım sırasında kullanıcının veya başkalarının rahatsız olmasına veya yaralanmasına neden olabilecek herhangi bir pürüzlü, sert veya keskin kenarlar içermediğini kontrol eden değerlendirme.

Etiketleme

Standart aynı zamanda etiketleme veya işaretleme için gereklilikleri ve tedarikçilerin veya üreticilerin, ürünlerin doğru bir şekilde kullanılmasını ve kullanıcıların sunulan koruma seviyesinin tam olarak farkında olmasını sağlamak için ürünlerini kullanıcılarına sağlamaları gereken bilgileri içerir.

CE İşareti ve Kimyasal Test

Avrupa'da, koruyucu kaval koruyucuların CE işaretine sahip olması gerekir ve AT tipi inceleme sürecinin bir parçası olarak, son ürünlerde kullanılan malzemelerin kimyasal özelliklerinin değerlendirilmesi de gereklidir. Bu malzemeler EN ISO 13688: 2013'te belirtilen ek zararsızlık gerekliliklerine göre test edilir ve pH değeri, terlemeye karşı renk haslığı, krom VI, azo renklendiriciler, nikel içeriği ve PCP'leri içerir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp