EN 13594: 2015 Profesyonel motosiklet sürücüleri için koruyucu eldivenler

EN 13594: 2015 Profesyonel motosiklet sürücüleri için koruyucu eldivenler

Motosiklet sürerken olası bir kaza sırasında bir eldivenin sağladığı koruma düzeyini değerlendirmek için özel bir standart. Mümkün olduğunda standart, EN 388'de olduğu gibi yerleşik testlere dayanır, ancak buna ek olarak, bir darbenin ardından aşınma direnci ve uygulanabildiği durumlarda, eldiven koruyucu yastıklama yoluyla iletilen kuvvet gibi özellikleri ölçmek için birkaç özel test içerir. 

EN 13594: 2015 Profesyonel motosiklet sürücüleri için koruyucu eldivenler

Darbe aşınma testi, sürücünün motosikletten düştüğü ve yol veya sürüş yüzeyi boyunca kaydığı olaylarla ilgilidir. Gerçek kazalarla ilgili çalışmaların ardından geliştirilmiştir.

Standart ayrıca bir kaza sırasında eldivenin sürücünün elinden çekilme veya fırlatılma olasılığını değerlendirmek için bir kısıtlama testi içerir. Standart, çoğu kişi tarafından, yerine getirilmesi en zor olanlardan biri olan dikiş mukavemeti gerekliliği nedeniyle ulaşılması oldukça zor olarak kabul edilir.

Tasarım gereksinimleri

Genel uzunluğu gibi eldivenin genel tasarımını kapsayan gereksinimler.

Bütün Eldiven

Koruyucu tabakayı oluşturan malzeme parçaları arasındaki dikişlerin veya eklemlerin mukavemetinin bir ölçümünü içeren, tüm eldivenin bütünlüğü üzerinde testler. Açıkça bu önemlidir, çünkü bu birleşimlerdeki herhangi bir başarısızlık, sürücünün elini aşınma yaralanmalarına maruz bırakacak şekilde eldivende yarıklara yol açabilir.

Masumiyet

Eldiveni oluşturmak için kullanılan malzemelerin zararsızlığı üzerinde testler. Bunlar, herhangi bir deri malzemenin pH değeri ve Chrome VI içeriğini, artı tüm eldiven malzemelerinin suya karşı renk haslığını içerir. Metal çiviler veya tokalar gibi sert kapanımların kullanımı da sınırlandırılmıştır ve bunlara yalnızca eldivenin koruyucu tabakasının dışında izin verilir.

Ergonomi

Sürücünün eldivenleri giyerken de güvenli bir şekilde sürebilmesini sağlamak için eldivenin ergonomisini değerlendirmek için bir prosedür dahil edilmiştir.

Dayanıklılık

Eldiven malzemelerinin yeterince dayanıklı olmasını sağlamaya yönelik testler, pistonlu dairesel bıçaklı bir makine kullanılarak kesilme direncinin bir değerlendirmesini ve bir yırtılma mukavemeti testini (her ikisi de EN 388'de tanımlandığı gibi) ve ayrıca bir darbe aşındırma makinesi kullanılarak aşınma direncinin değerlendirilmesini içerir. koruyucu ceketler, pantolonlar, takımlar ve botlar için malzemeleri test etmek için kullanılır.

Kısıtlama

Kaza sırasında eldivenin elinden çekilmesi veya fırlatılması durumunda eldivenin kullanıcının elindeki tutuculuğunu değerlendirmek için bir test de dahil edilmiştir.

Darbe koruması

Üretici belirli iddialarda bulunmak isterse test edilebilecek isteğe bağlı bir özellik vardır. Bu, eldivenlerin tanımlanmış alanlarına darbe korumasını kapsar ve ürünün, bir darbenin neden olduğu ele iletilen kuvvetleri azaltma yeteneğinin ölçülmesini içerir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp