EN 13795 Koruyucu Giysi Testleri

EN 13795 Koruyucu Giysi Testleri

Diğer tüm risk yönetimi stratejileri uygulandıktan sonra başka çare kalmamışsa, kişisel koruyucu ekipman kullanılması önerilmektedir. Ancak bu ekipman artık çalışma ortamlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Koruyucu giysiler, çalışanları mekanik tehlikeler, kimyasal maddeler veya kimyasal bileşikler, biyolojik etkiler, aşırı sıcaklıklar, elektrik çarpmaları, yangın, darbeler veya düşmeler gibi çeşitli işyeri kazalarından korumaktadır. Koruyucu giysiler aynı zamanda çalışanların farkedilmesini, tanınmasını, bulunmasını ya da tam tersine gizlenmesini sağlamaktadır.

EN 13795 Koruyucu Giysi Testleri

Koruyucu giysilerin, giyenlerin sağlığı, güvenliği ve yaşamı üzerindeki potansiyel etkileri çok büyüktür. Bu bakımdan koruyucu giysilerin performansını, faaliyetler sırasında yaşanan durumlarla ilgili bir şekilde ve doğru olarak değerlendirmek büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden koruyucu giysi testlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kısaca güvenlik kıyafetleri ve koruyucu giysiler, çalışanları işyerinde herhangi bir sağlık ve güvenlik riskine karşı koruduğu için önemlidir. Kişisel koruyucu ekipman olarak da adlandırılan bu giysiler, çalışanların yaralanmalarını, hastalanmalarını, sağlık riskleri yaşamalarını ve işgücü kaybına neden olmalarını önlemekte ve işverenin yasal yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamaktadır.

Kişisel koruyucu ekipman, çalışanların sağlıklarını korumak için özel olarak tasarlanmış giysi ve ekipmandır ve genelde bir risk değerlendirmesi yapıldıktan sonra bunlara karar verilmektedir. Esas olarak bu tür ekipman, işyerinin çalışma konusuna ve hangi faaliyetlerin koruma gerektirdiğine bağlıdır.

Koruyucu giysiler genel olarak inşaat işleri, lojistik faaliyetler, laboratuvarlar, endüstriyel faaliyetler, çevre düzenleme ve güvenlik gibi sektör ve işyerlerinde önemlidir. Tozlar, gazlar, ağır nesneler, kimyasallar, sıcak yüzeyler ve biyolojik ajanlar riski taşıyan herhangi bir endüstriyel faaliyette, çalışanların koruyucu giysiler kullanması gerekmektedir.

Bir Avrupa standardı olan EN 13795 standardı, enfeksiyon ajanlarının, cerrahi ve diğer invaziv süreçler sırasında klinik çalışanları ile hastalar arasında bulaşmasını önlemek amacıyla, hastalar ve klinik çalışanları için tek kullanımlık ve yeniden kullanılabilir cerrahi önlüklerin ve cerrahi örtülerin değerlendirme kriterlerini ve performans gereksinimlerini açıklamakta ve bunlar için test yöntemleri sunmaktadır.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden kuruluşlara EN 13795 koruyucu giysi testleri hizmetleri vermektedir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp