EN 14683 Maske Testleri

EN 14683 Maske Testleri

Solunum ile ilgili koruyucu ekipman, kullanıcıyı ortam havasındaki tehlikeli maddelerin solunmasına karşı korumak için kullanılan özel bir kişisel koruyucu ekipman türüdür. Bu tür koruyucu maskeler, yeterli maruziyet kontrolünün başka yöntemlerle sağlanamaması durumunda, yani son çare olarak kullanılmalıdır. Genel olarak yaygın kullanılan iki tür solunum koruyucu ekipman bulunmaktadır: filtreleme cihazları veya solunum cihazları.

EN 14683 Maske Testleri

Filtreleme cihazları, kendi içinde yarım yüz maskeli respiratörler, tam yüz maskeli respiratörler, güçlendirilmiş (fan destekli) respiratörler ve toz maskeleri gibi türlere sahiptir. Bu maskeler, ortam havasında bulunan partikülleri, aeorosolleri ve kirleticileri gidermek için filtreler kullanmaktadır.

Solunum cihazları da kendi içinde farklı türlere sahiptir. Bir kısmı temiz hava hortumu, havayolu ve talep valfi kullanır, bir kısmı ise bir hava silindiri veya kompresör gibi bağımsız bir solunabilir, kaliteli hava kaynağı kullanır.

Cerrahi maskeler, solunumla ilgili koruyucu ekipman kabul edilmemektedir. Cerrahi maskeler, havadan yayılan mikroorganizmalara bağlı solunum yolu enfeksiyonunun önlenmesinde kullanılmaktadır.

Sağlık kuruluşlarında, özellikle salgın dönemlerinde, tehlikeli maruziyeti değerlendirirken dikkate alınması gereken önemli faktörler arasında, kaynak, bulaşma modları, fiziksel baskılar, temas türleri, süre ve kişisel koruyucu ekipman kullanan çalışanların üstlendikleri farklı görevler yer almaktadır. En yaygın kullanılan kişisel koruyucu ekipman arasında eldivenler, önlükler, gözlükler, yüz siperleri ve maskeler veya solunum maskeleri gelmektedir. Özellikle koruyucu maskelerin, enfeksiyonun yayılmasını önlemede çok etkili olduğu görülmektedir. Ancak üretim standartları, virüse karşı bakteriyel geçişe karşı koruma için daha fazla kesinlik gerektirmektedir. Virüsler, bakterilere göre daha küçük boyutludur ve küçük aerosol halindeki partiküllerin bulaşmasını önlemek için maske veya solunum maskelerinin kullanılması önemlidir.

Bir Avrupa standardı olan EN 14683 standardı, enfeksiyon ajanlarının, cerrahi prosedürler ve benzer gerekliliklere sahip tıbbi faaliyetler sırasında, çalışanlar ve hastalar arasında bulaşmasını sınırlamayı amaçlayan tıbbi yüz maskelerinin tasarım, imal ve performans gereksinimlerini açıklamakta ve bu maskeler için test yöntemleri sunmaktadır. Uygun bir mikrobiyal bariyere sahip tıbbi maskeler, klinik semptomları olan bir hastadan yayılacak enfektif ajanların emisyonunun azaltılmasında da etkili olmaktadır.

Kuruluşumuz, sayısız test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları arasında, eğitimli ve uzman bir kadro ve gelişmiş teknolojik donanımı ile, ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde, talep eden kuruluşlara EN 14683 maske testleri hizmetleri vermektedir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp