EN 17092: 2020 Bölüm 1-6 Motosiklet sürücüleri için koruyucu giysiler

EN 17092: 2020 Bölüm 1-6 Motosiklet sürücüleri için koruyucu giysiler

EN 17092: 2020, en geç Mart 2023'te geri çekilinceye kadar EN 13595 (profesyonel sürücüler) ile birlikte çalışacak yeni yayınlanan motosiklet koruyucu giysi standardıdır. Ceketler ve pantolonların yanı sıra tek ve iki parçalı takımlar dahil olmak üzere koruyucu giysileri kapsar ve giysi grubunun korumasını ve bütünlüğünü değerlendirmeyi amaçlayan çok çeşitli testler içerir. Altı bölüm halinde biçimlendirilmiştir. Bölüm 1 test yöntemlerini açıklarken, bölüm 2 ila 6, 'AAA', 'AA', 'A', 'B' ve 'C' sınıflarındaki giysiler için gereksinimleri detaylandırmaktadır.

EN 17092: 2020 Bölüm 1-6 Motosiklet sürücüleri için koruyucu giysiler

Ölçüsel durağanlık

Üreticinin talimatları bir giysinin yıkanabileceğini veya kuru temizlenebileceğini gösteriyorsa, koruyucu giysi malzemesinin yıkanması için boyut değişikliği test prosedürü EN 13688'e göre gerçekleştirilecektir. Boyut değişiminin ölçümü ISO 5077'ye göre yapılır. temizlik nedeniyle boyut olarak ± yüzde 5'i geçmemelidir.

Darbe enerjisi emilimi

Dirsek, omuz, diz ve kalça darbe koruyucuları, A Sınıfı giysilerde isteğe bağlı kalça koruyucuları ile zorunlu bir gereklilik olarak Sınıf AAA ve AA giysilerde bulunacaktır. EN 1621 darbe koruyucuları, ilgili darbe koruyucu standardına göre uygun vücut bölümünü kaplayacak şekilde giysiye yerleştirilmelidir.

B Sınıfı giysiler, A Sınıfı giysilere eşdeğer aşınma koruması sağlamak için tasarlanmıştır, ancak darbe koruyucuları dahil değildir. C Sınıfı giysiler, yalnızca darbe koruyucuları tarafından kapsanan alanlar için darbe koruması sağlamak üzere tasarlanmıştır ve minimum aşınma koruması sunmazlar. C Sınıfı giysiler, AAA, AA, A veya B Sınıfı giysiler tarafından sunulan korumayla birlikte giyilmek üzere tasarlanmıştır.

Darbe aşınma direnci

Bu test, gerçek bir beton yol yüzeyinde değişken başlangıç ​​hızlarından durma noktasına kayarken, ortalama bir sürücü tarafından giyildiğinde (75 kg vücut kütlesi ve 1,75 m yükseklik) koruyucu giysiler üzerine uygulanan stresi simüle eder.

Çıkarılabilir tüm astarlar (örneğin, su geçirmez veya termal) giysiden çıkarılır ve en zayıf kombinasyon (lar) test edilir. Bir seferde, malzemenin üç numunesi çözgü, atkı ve 45 derece tutuculara monte edilir. Daha sonra beton bir karonun üzerine yerleştirilmiş dönen kollara tutturulurlar. İstenilen hıza ulaşıldığında, numuneler yüzeye etki eder ve doğal bir şekilde durur. Numuneler delik açmazsa, test iki kez daha tekrarlanır. Geçmek için, vücuda en yakın tabakada herhangi bir yönde 5 mm veya daha fazla açıklığa sahip delikler bulunmayacaktır.

Dikiş mukavemeti ve yapısal kapamalar

Her farklı dikiş tipi, fermuar ve koruyucu cep dikişi, EN 17092-1: 2020'de ayrıntılı olarak açıklandığı gibi ilgili bölgelere göre dikiş mukavemeti açısından değerlendirilmelidir. Dikişler ve yapısal kapaklar EN 13594: 2015'e göre test edilir.

Yırtılma mukavemeti

Tekstil giysiler için, yapısal olarak güçlü katman ve darbe koruyucu cepleri oluşturan her malzemenin çözgü yönünden üç numune ve atkı yönünden üç numune alınır. Bunlar daha sonra EN ISO 3377-2: 2016'ya göre test edilir. Deri giysiler için hem paralel hem de dikey yönlerden alınan üç numune EN ISO 4674-1: 2016'ya göre test edilir. Malzemeler ayrı ayrı değerlendirilir ve bir kombinasyonun parçası olarak test edilemez.

İki parçalı takım elbise ve giysi kol bağlama

İki parçalı elbiseler takılır ve 60 saniye boyunca 100N kuvvet uygulanır. Herhangi bir boşluk veya bağlantı hatası olmadığından emin olmak için görsel bir değerlendirme yapılır.

Koniler, zorunlu kovan sınırlama sistemlerine çevresel bir kuvvet uygulamak için kullanılır. Tüm emniyet sistemleri doğru şekilde ayarlandığında koniye 30 saniye boyunca 50N'luk bir kuvvet uygulanır. Koni, kovan içinde tatmin edici bir şekilde kalmalıdır.

Uyum ve ergonomi

Giysiler, üreticinin beden etiketine ve verilen uyum bilgilerine göre uymalıdır. Değerlendirici, giysiyi giyerken tüm gerekli hareketleri gerçekleştirebilmelidir ve değerlendirici tarafından EN 17092-1: 2020'de ayrıntıları verilen sorular dizisine verilen tüm yanıtlar olumlu olmalıdır.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp