EN 352-1: 2002 İşitme koruyucuları - Genel gereksinimler Bölüm 1: Kulak koruyucuları

EN 352-1: 2002 İşitme koruyucuları - Genel gereksinimler Bölüm 1: Kulak koruyucuları

Cihazın imalatında kullanılan, cilde temas edecek malzemelerin leke bırakmaması ve cilt tahrişine, alerjik reaksiyona veya sağlık üzerinde başka herhangi bir olumsuz etkiye neden olma ihtimalinin olmaması sağlanmalıdır. Malzemeler ve yapı değerlendirmesi ayrıca cihazın keskin kenarlardan arınmış olduğunu, kullanım için güvenli olduğunu ve belirtilen temizleme ve dezenfeksiyon yöntemlerinin işitme korumasında herhangi bir hasara veya bozulmaya neden olmadığını doğrular.

EN 352-1: 2002 İşitme koruyucuları - Genel gereksinimler Bölüm 1: Kulak koruyucuları

Boyutlandırma ve ayarlanabilirlik

Kulak manşonlarının boyutlandırılması ve ayarlanabilirliği, ürünün üretici tarafından belirlenen kafa boyutları aralığına uygun olduğundan emin olmak için değerlendirilir. Bu test, ürünün hedeflenen tüketici için uygun bir uyum sağlayabildiğinin onaylanmasına izin veren uygun bir donanım kullanılarak gerçekleştirilir.

Kupa dönüşü

Yeterli olup olmadığını değerlendirmek için bardakların dönüşü ölçülür. Kullanıcıların cihazı en iyi oturacak şekilde ayarlaması için yeterli dönüş mevcut olmalıdır.

Kafa bandı kuvveti

Cihazın baş bandı kuvveti, kullanıcının kafasında aşırı kuvvet olmamasını sağlamak için bir kuvvet teçhizatı kullanılarak ölçülür ve böylece kafa bandı kuvvetindeki değişim test ve koşullandırma şeması tamamlandıktan sonra hesaplanabilir.

Yastık basıncı

Yastık basıncı, kullanıcının kafası üzerinde aşırı basınç olmadığından emin olmak için değerlendirilir.

Düşürüldüğünde hasara karşı direnç

Hasara karşı direnç, işitme korumasının belirli bir yükseklikten sağlam bir çelik plaka üzerine düşürülmesiyle değerlendirilir. Test edilen numunenin herhangi bir parçası çatlar veya kırılırsa, cihaz testi geçemez. Daha soğuk ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmış cihazlar için, bu test isteğe bağlı olarak -20 ° C'de de yapılabilir.

Kafa bandı kuvvetinde değişiklik

Yukarıda ayrıntıları verilen testler tamamlandıktan sonra, kulak manşonlarının kafa bantları, 24 saat boyunca 50 ° C'de bir su banyosunda koşullandırılmadan önce, bir esnek teçhizat kullanılarak 1000 döngü boyunca kafa bandı esnetmeye tabi tutulur. Tamamlandığında, baş bandı kuvveti, geçiş kriterini sağlayan iki ölçüm arasında maksimum bir sapma ile ikinci kez ölçülür.

Ekleme kaybı

Ekleme kaybı, bir test fikstürüne takılı kulak manşonu olan ve olmayan ses basınç seviyesi arasındaki cebirsel farktır. Bu test insan deneklerini kullanmaz, bunun yerine insan kafasının yaklaşık boyutlarını simüle eden bir akustik test fikstürü kullanılır. Bu testin elde edilmesi gereken minimum zayıflama için herhangi bir sınır koymadığını belirtmek gerekir; aynı kulak-muff modelinin 10 numunesi arasında performansta büyük bir değişiklik olmamasını sağlamak için zayıflatma değerlerinin standart sapmasını değerlendirmek üzere tasarlanmıştır.

Sızıntı direnci

Sıvı dolu yastıklara sahip kulak manşonları test ediliyorsa, sızıntıya karşı direnç değerlendirilmelidir. Yastığa 15 dakika boyunca 28 ± 1 Newton'luk dikey bir yük uygulanır ve meydana gelen herhangi bir sızıntı bir test başarısızlığı oluşturacaktır.

Tutuşabilirlik

Cihaza yaklaşık 650 ° C'ye ısıtılmış çelik bir çubuk uygulanır. Çubuğun çıkarılmasından sonra herhangi bir parça tutuşursa veya parlamaya devam ederse, cihaz ateşleme testini geçemez.

Minimum zayıflama

Subjektif zayıflama testi, bir işitme koruma cihazının performansını değerlendirmek için aslında insan denekleri kullanır ve testi geçmek için minimum zayıflatma değeri taşır. Bu testlerin sonuçları, model satışa sunulduğunda yayınlanacak ve kullanıcılara sunulacak olanlardır. Bu test, işitme koruması takılı olan ve olmayan 16 insan test deneğinin kulak tarafından algılanabilen en düşük ses basıncı seviyesi olan işitme eşiğini ölçer. Daha sonra bu değerlerden modelin performansını hesaplamak mümkündür.

İşaretleme

Cihazın işaretlenmesi daha sonra incelenir. Bu, ilgili Avrupa Standardında belirtildiği gibi doğru işaretlerin mevcut olduğundan emin olmak için nihai ürünün incelenmesidir.

Üretici tarafından sağlanan bilgiler

Kullanıcılara verilen bilgiler daha sonra incelenir. Bu, ilgili Avrupa Standardında belirtildiği gibi, gerekli bilgilerin kullanıcılara sağlandığından emin olmak için sağlanan kullanıcı kılavuzlarının incelenmesini içerir.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp