EN 388: 2016 - A1: 2018 Mekanik risklere karşı koruyucu eldivenler

EN 388: 2016 - A1: 2018 Mekanik risklere karşı koruyucu eldivenler

Bu, genel endüstriyel uygulamalarda kullanılacak eldivenleri test etmek için en yaygın Avrupa Standardıdır. Kimyasalların kaynaklanması ve taşınması gibi faaliyetler için birçok uzman eldiven standardında da bahsedilmektedir. EN 388 ilk olarak 1994'te yayınlandı ve ardından 2003 ve 2016'da revize edildi.

EN 388: 2016 - A1: 2018 Mekanik risklere karşı koruyucu eldivenler

Eldivenlerin avuç içi bölgesinin hafif aşınma, kesilme, yırtılma ve delinmeye karşı direncini değerlendirmek için dört ana fiziksel testi içerir. Eldivenin performansı, dört veya beş performans seviyesine göre derecelendirilir. Son kullanıcı daha sonra belirli bir iş faaliyetine uyan performans düzeyi profiline sahip bir eldiven seçebilir. Örneğin, bir eldiven aşınma için 4. performans seviyesi, yırtılma için 1. seviye olabilir (Avrupa standartlarında sayı arttıkça koruma artar).

Aşınma

Örnekler bir eldivenin avuç içinden kesilir ve "Martindale" tipi bir aşındırma makinesi kullanılarak 180 kumlu aşındırıcı kağıda sürülür. Numunelerin delik açması için döngü sayısı ölçülür. EN 388'de seviye 1 = delik> 100 döngü ile Seviye 4 = delik> 8000 döngü arasında değişen dört performans seviyesi tanımlanmıştır.

Bıçak Kesimi

Bir eldivenin avuç içinden numuneler alınır ve dairesel dönen bir bıçakla test numunesinin tüm kalınlığını kesmek için döngü sayısı kaydedilir. Bıçak keskinliği değişecektir ve standart bir referans kumaşını kesmek için kesme testi makinesi kullanılarak değerlendirilir. Eldivenin kesilme direnci, standart kumaşla karşılaştırıldığında eldiveni kesmek için döngü sayısını karşılaştıran göreceli bir indekse dayanmaktadır. EN 388'de seviye 1 = Kesim indeksi> 1.2 ile Seviye 5 = Kesim indeksi> 20 arasında değişen beş performans seviyesi tanımlanmıştır.

Gözyaşı

“Pantolon paçası” tipi numuneler bir eldivenin avuç içinden alınır ve standart bir çekme testi makinesi kullanılarak parçalanır. EN 388'de seviye 1 = yırtılma mukavemeti> 10N ile Seviye 4 = yırtılma mukavemeti> 75N arasında değişen dört performans seviyesi tanımlanmıştır.

Delinme

Bir eldivenin avuç içinden numuneler alınır ve bir çekme testi makinesi kullanılarak tanımlanmış bir prob ucu ile numuneye nüfuz etmek için gereken kuvvet ölçülür. EN 388'de seviye 1 = Delme kuvveti> 20N ile Seviye 4 = Delme kuvveti> 150N arasında değişen dört performans seviyesi tanımlanmıştır.

Darbe koruması

Parmaklar dışında, darbeye karşı korumanın talep edildiği her alan, iletilen tepe kuvveti ölçülerek darbe zayıflaması için test edilecektir. Gereksinimleri karşılamak için bu kuvvet, tanımlanmış bir değerin altında olmalıdır.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp