EN 50365: 2002 Düşük voltajlı kurulumlarda kullanım için yalıtım başlıkları

EN 50365: 2002 Düşük voltajlı kurulumlarda kullanım için yalıtım başlıkları

Kaskların, yüksek voltajlı elektrik potansiyeli (1000Vac veya 1500Vdc'ye kadar) ile temas potansiyelinin olduğu ortamlarda kullanılması amaçlandığında, kaskların EN 50365 kullanılarak elektrik yalıtımı açısından test edilmesi gerekir. Bu standart, isteğe bağlı elektriksel gereklilikleri aşmaktadır.

EN 397 ve EN 812'deki direnç testleri ve EN 443'ün elektrik gereksinimleri. Bununla birlikte, test yöntemi bu standartlardaki 'ıslak kask' testine oldukça benzer - kask kabuğu suyla doldurulur ve ardından bir su tankında yüzdürülür. Elektrotlar, kabuğun içindeki ve dışındaki suya yerleştirilir ve ikisi arasına 5000V (kanıt testi) veya 10.000V (dayanım testi) potansiyeli uygulanır. 

EN 50365: 2002 Düşük voltajlı kurulumlarda kullanım için yalıtım başlıkları

Dayanım testinde, kaskın kabul edilebilir olması için kask içinden geçen akım 3,5mA'yı geçemez ve dayanma testinde, kask yalnızca potansiyelin uygulanmasına dayanmalıdır (yani delinme veya malzeme bozulmasına uğramamalıdır). Testten önce, kasklar mekanik aşınmaya (zımparalama) tabi tutulur ve kullanım sırasında giyilebilecek koruyucu katmanları çıkarmak için 24 saat suya batırılır. Bu standarda uygun kaskların, yine de bir IP3X probu ile alttaki kafa formuyla temasa karşı koruma sağlamaları koşuluyla, havalandırma delikleri içermesine izin verilir. 

Kasktaki havalandırma delikleri, test sırasında su girmesini önlemek için elektrikçi macunu veya yapıştırıcıyla doldurulur. kullanım sırasında giyilebilecek koruyucu katmanları çıkarmak için. Bu standarda uygun kaskların, yine de bir IP3X probu ile alttaki kafa formuyla temasa karşı koruma sağlamaları koşuluyla, havalandırma delikleri içermesine izin verilir. Kasktaki havalandırma delikleri, test sırasında su girmesini önlemek için elektrikçi macunu veya yapıştırıcıyla doldurulur. kullanım sırasında giyilebilecek koruyucu katmanları çıkarmak için. 

Bu standarda uygun kaskların, yine de bir IP3X probu ile alttaki kafa formuyla temasa karşı koruma sağlamaları koşuluyla, havalandırma delikleri içermesine izin verilir. Kasktaki havalandırma delikleri, test sırasında su girmesini önlemek için elektrikçi macunu veya yapıştırıcıyla doldurulur.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp