EN 60903: 2003 Yalıtım malzemesinden eldivenler

EN 60903: 2003 Yalıtım malzemesinden eldivenler

Elektriksel olarak dirençli eldivenler EN 60903: 2003'e göre test edilir. Standart değerlendirmeler arasında boyutlar, bitirme, işaretleme ve paketleme ile ilgili kontrollerin yanı sıra temel mekanik performans, dielektrik özellikler, çeşitli yaşlandırma işlemlerinin etkileri ve termal testler yer alır. 

EN 60903: 2003 Yalıtım malzemesinden eldivenler

Temel mekanik performans testleri, kopmada gerilme mukavemeti ve uzaması, delinme direnci ve gerilim setini kapsar. Maksimum 36.000 V ac veya 54.000 V dc kullanım voltajına kadar dielektrik testleri için çeşitli performans seviyeleri mevcuttur.

Yüksek Gerilim Testi

Eldivenler suyla doldurulur ve bir su tankına daldırılır. Bir elektrot eldivenin içine ve diğeri su tankına yerleştirilir. İki elektrot arasındaki voltaj, önceden belirlenmiş bir süre boyunca tutulduğu belirli bir seviyeye kadar kademeli olarak artırılır. Voltaj uygulanırken, iki elektrot arasındaki herhangi bir kaçak akım ölçülür ve tanımlanan sınırları aşmamalıdır. Eldivenlerin herhangi bir şekilde mekanik bozulmaya (delme gibi) maruz kalmamasını sağlamak için voltaj daha da artırılır. Test ayrıca çeşitli ön işlemlere maruz bırakılmış eldivenler kullanılarak gerçekleştirilir.

Çekme testi

Eldivenlerden kesilmiş halter şeklindeki numuneleri kademeli olarak uzatmak için bir çekme testi makinesi kullanılır. Bu işlem sırasında hem numuneye uygulanan kuvvet hem de numunenin uzaması kaydedilir. Test, ön işleme tabi tutulmuş numuneler kullanılarak gerçekleştirilir ve sonuçları olmayanlarla karşılaştırılır.

Ozon Makinesi

Bu, eldivenlerden kesilenler gibi numuneleri depolamak için bir hazneden ve ayrıca hazne içindeki sıcaklığı ve nemi kontrol ederken, aynı zamanda ayarlı konsantrasyonlarda ozon üretmek için bir ekipmanı içerir. Eldiven numuneleri, görsel olarak değerlendirilmeden önce belirli bir süre haznede saklanır ve olası herhangi bir bozulmayı değerlendirmek için elektriksel kanıt testlerine tabi tutulur.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp