Gözlüklerin Yüksek Hızlı Partikül Testi

Gözlüklerin Yüksek Hızlı Partikül Testi

Gözlükler, lazerlere veya yoğun ışık kaynaklarına (optik tehlikeler olarak bilinir) ve havada asılı toz parçacıkları veya malzeme parçaları (metal işleme makinelerinden çıkan talaş gibi) gibi fiziksel tehditlere karşı koruma sağlayabilir. İkinci durumda, çalışanlara yüksek enerji etkilerine karşı koruma sağlamak önemlidir.

Gözlüklerin Yüksek Hızlı Partikül Testi

Koruyucu gözlük gereksinimleri EN 166: 2001'de, optik test yöntemleri EN 167: 2001'de ve optik olmayanlar EN 168: 2001'de açıklanmaktadır. Yüksek hızlı partiküllere karşı koruma sağladığını iddia eden gözlüklerin EN 166'nın tüm zorunlu gerekliliklerinin yanı sıra açıklanan yüksek hızlı partikül testlerine uyması gerekir. EN 168: 2001 madde 9 ayrıca gözlüklerin yüksek hızlı parçacıklara karşı direncini test etmek için test yöntemini açıklar. Bu test prensip olarak basittir - gözlük uygun bir kafa formuna yerleştirilir ve 6 mm çapında bir çelik bilye, gözlük üzerinde belirli bir noktada kontrollü bir hızda gözlükte itilir.

EUROLAB bunu başarmak için sıkıştırılmış havalı bir tahrik sistemi kullanır ve topu yatay bir namlu boyunca kafa formuna doğru hızlandırır. Topun hızı, namlunun uç kısmı ile gözlükle çarpma noktası arasındaki sürtünme / hava direnci kayıplarının ihmal edilebilir olduğu varsayımına dayalı olarak namlunun çıkış noktasından hemen önce monte edilmiş bir sensör kullanılarak ölçülür. göze yakın olan namludan itibaren). Topun ivmesi ve dolayısıyla çarpma hızı, serbest bırakılmadan önce haznedeki havanın basıncını ayarlayarak değiştirilebilir.

Darbe için gereken tipik hızlar şunlardır:

  • Düşük enerji etkisi için 45m / s (101mph)
  • Orta düzeyde enerji etkisi için 120 m / s (268 mph)
  • Yüksek enerji etkisi için 190m / s (425mph).

0,86 g'lık tipik bir mermi kütlesinde, bu sırasıyla 0.87, 6.2 ve 15.5 jul kinetik enerjilere eşittir. Bu enerjiler yüksek görünmeyebilir, ancak yalnızca birkaç milimetre karelik maksimum temas alanı ve 10 mikrosaniyeden daha az tipik yavaşlama süresiyle, uygulanan basınç çok büyük olabilir (1.000 bar'dan fazla), kesinlikle gözlere nüfuz etmek için yeterlidir. veya et. Gözlüklerin yalnızca en düşük enerjide test edildiği, gözlüklerin en düşük veya orta enerjide test edilebileceği ve yalnızca tam yüz kalkanlarının yüksek enerjili darbelere karşı koruma talep edebileceği unutulmamalıdır.

Koruyucu gözlüklerin kırılmamasını veya deforme olmamasını ve gözlerle veya etle temas etmemesini sağlamak için, test sırasında dört noktada - her iki gözün ön noktaları ve yan noktaları - çarpılır. Daha sonra hasar veya kafa formu ile temas açısından incelenir. Temas, gözlüğün arkasına yerleştirilen karbon kağıt kullanılarak kontrol edilir ve etkilenirse bir işaret gösterilir.

Yüksek hızlı parçacık etkilerine karşı koruma iddiasında olan gözlükler, görüş alanı, ışık geçirgenliği, ışık yayılımı (bu tür gözlükler için daha az gereksinim olmasına rağmen) ve küresel dahil olmak üzere tüm koruyucu gözlükler için zorunlu optik gereksinimleri karşılamalıdır. astigmatik ve prizmatik kırılma güçleri.

Gözlük ayrıca yanal koruma gereksinimlerini de karşılamalıdır. Burada gözlüğün yüzün yanlarından madde girişini önlediğini kontrol etmek için bir sonda kullanılır.

Okülerlerin 5,1 m / s hızında 22 mm'lik bir topun (43 g kütle) darbesine dayanması gerekirken (bu test genellikle dikey bir düşme testi kullanılarak gerçekleştirilir) ve aynı zamanda yüksek hızlı parçacıkta olanlarla aynı gereksinimleri karşılar. darbe testi.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp