N95 ve N99 Maske Testleri

N95 ve N99 Maske Testleri

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz N95 maske, havadaki yüze çok yakın olan partiküllerin çok güçlü bir şekilde filtrelenmesini sağlamak için tasarlanmış bir solunum cihazıdır. Bu maskenin kenarları, burun ve ağız çevresinde sıkı bir sızdırmazlık oluşturmak için kapatılır.

N95 ve N99 Maske Testleri

N95 solunum maskeleri ve cerrahi maskeler, insanları havadaki partiküllerden ve yüzü kirleten aerosellerden korumak için birincil kişisel koruyucu ekipmanlardır. Hava yoluyla bulaşmayı önlemenin en iyi yolu, yalnızca kişisel koruyucu ekipman kullanmak değildir. Buna paralel olarak, diğer önleyici tedbirler birlikte uygulanmalıdır. KKE kısaltması kişisel koruyucu ekipman anlamına gelir. Bunların tümü, bir veya daha fazla sağlık ve güvenlik riskine karşı koruma sağlamak için bireyler tarafından kullanılması amaçlanan cihazlardır.

Bir N95 maskesi, havadaki partiküllerin yüze çok yakın bir yerde çok etkili bir şekilde filtrelenmesini sağlamak için tasarlanmıştır. 95 mikron test partiküllerinin en az yüzde 3'ü test sırasında bloke edilmelidir. Doğru takıldığında, N95 solunum maskeleri diğer yüz maskelerinden daha fazla filtreleme özelliğine sahiptir. Bununla birlikte, uygun şekilde takılmış bir N95 maskesinin hastalık veya ölüm riskini tamamen ortadan kaldırdığı söylenemez. FDA, kullanım amaçlarına bağlı olarak cerrahi maskeleri ve N95 solunum maskelerini farklı şekilde sipariş eder.

Cerrahi maske, kullanıcının ağzı ve burnu ile yakın mesafedeki herhangi bir potansiyel kirletici madde arasında fiziksel bir bariyer oluşturan, gevşek oturan, tek kullanımlık bir cihazdır. Maskenin kenarları, burun ve ağız çevresinde sızdırmazlık oluşturacak şekilde tasarlanmamıştır.

N95 maske, yüze çok yakın yerleştirilen ve havadaki partikülleri çok etkili bir şekilde filtrelemek için kullanılan bir solunum cihazıdır. Maskenin kenarları, burun ve ağız çevresinde bir sızdırmazlık oluşturur. Bu maskeler sağlık hizmetlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Cerrahi maskeler ve N95 maskeler, gelişmiş laboratuvarlarda sıvı direnci, partikül filtrasyon verimliliği, bakteriyel filtrasyon verimliliği, yanıcılık ve biyouyumluluk açısından test edilir. Bazı modellerde, nefes almayı kolaylaştıran ve ısı oluşumunu azaltan yardımcı valfler bulunur.

N95 maskeleri genellikle inşaat ve benzeri endüstriyel işyerlerinde kullanılmak üzere yapılır ve işçileri toza ve küçük parçacıklara maruz bırakır. Bununla birlikte, bazı N95 maskeleri sağlık hizmeti kullanımı için tasarlanmıştır. Özellikle hastaları ve tıbbi personeli mikroorganizmaların, vücut sıvılarının ve partikül maddelerin geçişinden koruyan tek kullanımlık koruyucu ekipmandır.

N95 maskeleri, belirli hastalıkları veya enfeksiyonları önlemek için tasarlanmıştır. Ayrıca belirli miktarda virüs veya bakteriyi filtrelemek için de kullanılır. Bu aynı zamanda eleme gibi filtrasyonla ilgili olmayan kaplama teknolojilerini de içerebilir.

N95 maskeleri esas olarak yüzde 95,99 parçacığı filtreleyebilir. Bu partiküller, havadaki çıplak gözle görülebilecek kadar küçük toz partikülleridir. Bununla birlikte, N99 maskesi partikülleri yüzde 99.99'a kadar etkili bir şekilde filtreleyebilir. N99 onaylı bir kirlilik maskesi kullanmak, havadaki toz, kir ve diğer küçük parçacıkları filtrelemeye yardımcı olacaktır. Bu şekilde daha güvenli ve sağlıklı hava solunur.

Her iki maske (N95 ve N99), yüksek düzeyde hava kirliliği ve solunum yolu hastalıkları olan bölgelerde yaşayan veya seyahat eden kişiler için idealdir. Bu maskeler özellikle hava kirliliği olan bölgelere seyahat etmek için uygundur. Ayrıca bu maskelerin geniş bir kullanım alanı vardır. Yolcular, bisikletçiler, şehir sakinleri ve solunum yolu hastalıkları olan hastalar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. N99 maskesi en son filtreleme teknolojisini kullanır ve özellikle neredeyse tüm kirletici maddeleri ve gazları, virüslerin yüzde 99,6'sını ve bakterilerin yüzde 99,7'sini filtreler.

Tıbbi araştırmalar, kirli havanın solunmasının felç, kalp hastalığı, astım ve diğer birçok solunum yolu hastalığına yol açtığını göstermektedir. 2,5 mikron ve daha küçük partikül madde (PM2,5) akciğerlerin uç noktalarına ulaşacak kadar küçüktür ve insan sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturur. N95, Ulusal Sağlık ve Güvenlik Enstitüsü tarafından belirlenen bir aktivite düzeyini ifade eder. İşyeri (NIOSH) ödüllendirildi. Bu standart filtreye göre yapılan maskeler 95 mikrometreden büyük partiküllerin yüzde 3'ü. Bu sayede havadaki toza, kirliliğe, bakterilere, virüslere ve alerjenlere karşı koruma sağlar. Ancak yağ bazlı maddelere ve gazlara karşı koruması yoktur. Bu maskeler, üst üste oturan bir lif yığınından oluşur. Sayılan partiküller ve kontamine partiküller bu fiber yüzeylere yapışarak inhalasyonu engeller. Tıkanmaları kolay değildir.

N99 maskesi yağ bazlı olmayan partiküllerin yüzde 99'unu yakalar. Bu amaçla N99 maskelerin üretiminde daha yoğun malzeme ve hava akışını azaltan farklı bir işlem kullanılmaktadır. Ancak bu maskeyi kullanmak daha fazla enerji gerektirir ve kişi için daha streslidir. Bu nedenle kullanıcının iş verimliliği düşer. Bu arada, N99 solunum cihazı daha az elastik malzemelerden yapılmıştır ve günlük kullanımdan sonra iki haftadan daha uzun süre atılmamalıdır.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, N95, N99 maske uygunluk testleri kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp