Yüksek Görünürlüklü Giysi Testleri

Yüksek Görünürlüklü Giysi Testleri

Avrupa Birliği (AB) üye devletlerinde satışa sunulan tüm yüksek görünürlüğe sahip giysiler CE işaretli olmalıdır. CE işareti, bir ürünün KKD mevzuatının gerekliliklerine göre değerlendirilmesini gerektirir.

Yüksek Görünürlüklü Giysi Testleri

KKD'ye uygulanan tanımlar, yüksek görünürlüğe sahip öğelerin kategori II ürünler olarak sınıflandırıldığı anlamına gelir: bu sınıflandırma, EUROLAB gibi bir AB Onaylanmış Kuruluş tarafından üstlenilen bir sertifikasyon prosedüründen geçmeleri gerektiği anlamına gelir.

Yüksek Görünürlüklü Giysiler

Geleneksel olarak, CE işaretli bir ürünün statüsünü elde etmek için, yüksek görünürlüklü ürünler, genellikle uyumlaştırılmış bir standart doğrultusunda, tüm bileşen malzemelerinin test edilmesini sağlamalıdır. Hem tasarım hem de ergonomik değerlendirmelere tabi tutulmalı ve üretim, malzeme, tasarım ve belirli niteliklerinin ayrıntılarını gösteren bir teknik dosyaya sahip olmaları gerekir.

Tüm yüksek görünürlüğe sahip ürünler, geri yansıtıcı, yani yüzeylerini başlangıç ​​noktasına geri çarpan yönlü ışığı geri döndürmede çok etkili olan malzemeler içerir. Geriye doğru yansıyan ışık konisi oluştururlar; dolayısıyla bu koninin içindeki bir gözlemci, malzemeleri kullanan bir kişiyi görecektir. Bu malzemeler, öncelikle araç farları ile aydınlatıldıklarında bir kişinin karanlıkta görüşünü iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Yüksek görünürlüklü giysiler ayrıca, kullanıcının gün ışığında görünürlüğünü artıran arka plan malzemeleri ve floresan kumaşlar içerir. Floresan boyalarla renklendirilmiş kumaşlardır.

Görünürlük ürünlerini değerlendirmek için kullanılan üç uyumlaştırılmış standart vardır, ikisi giysiler için ve üçüncüsü yüksek görünürlüklü aksesuarlar içindir.

Genel Gereksinimler

 • EN ISO 13688: 2013
  Koruyucu Giysi - Genel Gereklilikler

Tipe Özgü Standartlar

 • EN ISO 20471: 2013
  Yüksek görünürlük uyarısı Profesyonel kullanım için giyim
 • EN 1150: 1999
  Koruyucu Giysi. Profesyonel olmayan kullanım için Görünürlük Giysileri

Yüksek Görünürlüklü Aksesuarlar

Yüksek görünürlüklü aksesuarlar, bireyler tarafından giyilmesi amaçlanan öğelerdir, bunlar arasında tokat sargılar, kayışlar ve sarkan aksesuarlar bulunur. Yalnızca geriye dönük yansımaları için değerlendirilirler.

 • EN 13356
  Profesyonel olmayan kullanım için görünürlük aksesuarları
Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp