Dermal Duyarlılık Testi

Dermal Duyarlılık Testi

Dermal Duyarlılık Testi,  hemen hemen her ürünün dermal duyarlılığa veya daha spesifik olarak alerjik kontakt dermatite neden olma potansiyelini değerlendirebilen bir  in vitro cilt modelidir.

Dermal Duyarlılık Testi

Alerjik kontakt dermatit (ACD), çoğu alerjik yanıt gibi, iki aşamada gelişir ve bir bağışıklık yanıtının indüksiyonuna bağlıdır. Genellikle indüksiyon aşaması veya duyarlılaştırma aşaması olarak adlandırılan ilk aşama, cilt bir haptene maruz kaldığında başlatılır, bu da spesifik bağışıklık hücrelerinin başlatılmasıyla sonuçlanan bir bağışıklık tepkisini tetiklemek için yeterlidir. 

Bu aşamanın tipik olarak klinik semptomları yoktur. Bu hücrelerin hazırlanması yoluyla cilt hassasiyeti kazanmış bir kişi, artık aynı veya hatta uzak bir cilt konumunda ürünün tekrar maruz kalması üzerine daha agresif bir tepki başlatma yeteneğine sahiptir. Bu ikinci aşama, ortaya çıkarma aşaması olarak adlandırılır ve alerjik kontakt dermatit olarak karakterize edilir.

Alerjik kontakt dermatit yaşamı tehdit etmez, ancak uzun sürelidir. Bu nedenle, cilt hassasiyetine neden olma potansiyeline sahip ürünlerin doğru bir şekilde tanımlanması ve karakterizasyonu için devam eden bir ihtiyaç vardır. Veriler, "önemli sayıda kişide" veya "uygun bir hayvan testinden pozitif sonuçlar alındığında" bir duyarlılık tepkisi üretebildiğini gösterdiğinde bir ürün veya madde, cilt hassaslaştırıcı olarak sınıflandırılır. (UNECE, 2004, s. 152).

Deri hassasiyeti geçmişte hayvan modelleri kullanılarak belirlenmiş ve bu yöntemlerde iyi hizmet edilmiştir. Bununla birlikte, şimdi hayvanlar üzerinde test etme ihtiyacını azaltacak veya hayvanları tamamen değiştirecek yeni yaklaşımlara önemli bir ilgi var. Bu in vitro  dermal duyarlılaştırma modeli, ürünleri hayvanlar kullanılmadan deri duyarlılaştırıcılar olarak tanımlamak için yararlı bir araç sağlar.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp