Ahşap Testleri

Ahşap Testleri

Tahta ve kereste ürünlerini test etmenin en yaygın nedeni, gerginlik, sıkıştırma ve esneme durumlarında kopma mukavemetlerini belirlemektir. Mekanik testlerden geçen birçok ahşap ürün, inşaat, mobilya ve genel amaçlı üretimde kullanılmaktadır. Ahşap ve kereste ürünleri, kullanıldıkları alan ve kullanım amaçlarına bağlı olarak çeşitli formlarda ve kombinasyonlarda test edilmektedir. Ahşap ve ahşap malzemenin ölçülen gücü, belli bir kullanım amacı için kabul edilebilir düzeyde olup olmadığını belirlemektedir.

Ahşap Testleri

Ahşap ürünler için, belli bir uygulamaya uygunluklarını belirlemeye yönelik bir takım statik ve dinamik test yöntemleri uygulanmaktadır. Genel olarak bu test yöntemleri basit gerginlik, sıkıştırma ve eğilme testlerini kapsamaktadır. Örneğin çekme testlerinde, ahşap malzeme bir test makinesine yerleştirilir ve uçlara doğru gerilim uygulanır. Ahşap ürünlerin sıkıştırma testlerinde, ürünler her iki uçtan birbirine doğru itililir. Eğilme testlerinde ise yük, numunenin orta noktasına uygulanır.

İşlenmiş ahşap malzemeler, yapıldığı ahşabın özelliklerinden farklı özellikler kazandırılmış malzemelerdir. Kontrplak veya sunta gibi işlenmiş ahşap malzemeler için, istenen özelliklere dayanarak birçok farklı işlem uygulanmaktadır. Bu işlemler ile, doğal ahşaptan daha yüksek mukavemet ve esnekliğe sahip ahşap ürünler elde edilmektedir. Dolayısıyla bu ürünlerin testlerinde de farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Yetkili kuruluşlar tarafından yapılan ahşap testlerinde, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan yöntemlere ve standartlara uyulmaktadır.

EUROLAB, 25 yılı aşkın deneyimi, son teknolojiye sahip akredite laboratuvarları ve uzman ekibiyle birlikte, ahşap testleri kapsamında kesin ve hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp