Artık Monomer Analizi

Artık Monomer Analizi

Polimerlerin artık monomer içeriğinin belirlenmesi birçok uygulama için çok önemlidir. Bazı monomerler toksiktir ve birçok monomer çeşidinin varlığı, erken veya hızlandırılmış polimer bozulmasını teşvik eder.

Artık Monomer Analizi

Uzmanlarımız, çeşitli endüstrilerde çalışan müşteriler için birçok polimer sisteminin artık monomer içeriğini sıklıkla belirler. Artık monomer içeriğinin belirlenmesi, genellikle kapsamlı katkı maddeleri analizi araştırmasının bir parçasıdır. Laboratuvarlarımızda sahip olduğumuz numune giriş tekniklerinin çeşitliliği nedeniyle, hemen hemen her numunenin kalıntı monomer içeriği belirlenebilir.

Artık monomer içeriğinin belirlenmesinde kullandığımız en yaygın yaklaşım Alev İyonizasyon Dedektörü (GC-FID) ile Gaz Kromatografisidir. GC-FID yöntemi büyük bir hassasiyete sahiptir ve çok sağlamdır. GC-FID, PLA, PLGA ve PCL gibi biyoemilebilir polimerlerin kalıntı monomer testi için mükemmeldir.

Kalıntı monomer içeriğinin belirlenmesi için kullandığımız diğer bir yaygın yaklaşım, Kütle Spektrometresi ( GC / MS ) ile birleştirilmiş Gaz Kromatografisidir. GC / MS yöntemi mükemmel bir hassasiyete ve aynı zamanda büyük bir türleşmeye sahiptir. 

Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (NMR), polimerlerin ve formülasyonların artık monomer analizi için çok uygun olan başka bir analiz yöntemidir. 

Kalan monomer yöntemlerimizden bazıları 10 mg kadar az kullanabilse de, yaklaşık 10 g'lık bir numune kütlesi tipik olarak yeterlidir. GC-FID yöntemleri için 100 mg olağan bir numune kütlesidir.

Kalan monomeri numuneden çıkarabiliriz veya bir numuneyi doğrudan bir Head Space GC / MS yöntemi veya GC-FID yöntemlerimizden birini kullanarak değerlendirebiliriz.

Bazı monomerler yeterince uçucu değildir veya güvenilir GC sonuçları elde etmek için kimyasal olarak çok aktiftir. Bu durumlarda, sorunlu bir monomeri uçucu bir türe dönüştürmek için kimyasal türevlendirme tekniklerini kullanabiliriz. Bu yaklaşımın bir örneği, organik asitlerin karşılık gelen metil estere dönüştürülmesidir.

Spesifik test ihtiyaçlarınız ve ilgili örneklemlerle ilgili konuşmak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Copyright © 2020 | EUROLAB Laboratory Services | Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp